Jak se zbavit invazivních rostlin na vaší zahradě

Zdroj: Shutterstock

Zahradničení je vášeň. Plná zahrada nádherných květů a rostlin, které plodí ovoce a zeleninu, je sen mnoha lidí. Občas ale může přijít nepříjemnost v podobě rostlin, které naší zahrádce škodí.

Zastavili jste někdy u silnice a vykopali kvetoucí rostlinu v domnění, že by to byl krásný doplněk vaší zahrady? Začaly se později na vaší zahradě dít věci, na které jste nebyli zvyklí? Pak jste si pravděpodobně přinesli invazivní rostliny, které mohou s vaší zahradou pěkně zamávat.

Pěstujte jen to, co znáte

Všechny rostliny mají nějaké místo původu, ekosystém, kde se po tisíciletí vyvíjely společně s mnoha jinými rostlinami, zvířaty a mikroorganismy, a toto místo je pro ně přirozené.

Invazivní rostliny jsou takové, které jsou na daném území nepůvodní, nekontrolovatelně se zde šíří a agresivně vytlačují původní druhy. Důležité je naučit se invazivní druhy okolo nás rozpoznávat a upozorňovat na ně ostatní.

Jak zatočit s nepříjemnostmi

Nejlepší způsob, jak se zbavit invazivních rostlin, bude částečně záviset na vašich preferencích. Chcete zůstat ekologičtí? Připravte se na mnohem delší proces, než kdybyste používali chemické prostředky.

V každém zahradnictví vám poradí s výběrem toho nejlepšího výrobku na invazivní rostliny, plevely a další nepřítele zahrad. Pečlivě si však přečtěte, co je napsáno na obalu produktu, ať se nemusíte vracet pro jiný přípravek.

Pokud byste se problémů raději zbavili ekologickou cestou, můžete zkusit použít ocet. Někteří zahradníci používají k ničení plevelů vroucí vodu. Naděje nejsou moc vysoké, protože ani ocet ani horká voda nebudou fungovat na úplně všechny invazivní rostliny.

V některých případech se jeví jako nejlepší přírodní způsob dušení rostlin plachtami a dalšími pomůckami. Můžete vyzkoušet obě dvě zmíněné metody.

Pokud si na takto velký počin netroufáte, máte možnost kontaktovat odborníky, kteří se s tímto problémem vypořádají za vás.

Autor: Pavel Světlý

Přidat na Seznam.cz