Konec s otravným hmyzem. Svíčku na jeho odpuzení vyrobíte z několika ingrediencí

Zdroj: Shutterstock

Léto se nezadržitelně blíží a to, co nás během zimy vůbec netrápí, se zase hlásí o slovo. Řeč je o otravném hmyzu. Mušky ani komáři vás nebudou trápit, když si vyrobíte jednoduchou svíčku, která vám zpříjemní letní grilovačky.

Známe to všichni. S létem a častějším pobytem venku přichází otravné štípance od komárů. Jednou z možností, jak se jich zbavit, je samozřejmě repelent. Pokud ale chcete zvolit přírodní způsob ochrany, máme pro vás tip na jednoduchou svíčku.

Z několika ingrediencí vytvoříte funkční repelentní svíčku, která vám zajistí pohodové večery v přírodě.

Domácí svíčka odpuzující hmyz

K tvorbě takové svíčky budete potřebovat půllitrovou sklenici, limetu, citron, éterický olej s vůní lemon eucalyptu, citronové trávy nebo třeba levandule, čerstvý rozmarýn a svíčku.

Do sklenice vložte plátky limetky a citronu a přidejte rozmarýn. Zakapejte přibližně deseti kapkami esenciálního oleje. Pro výraznější vůni a jistější repelentní účinek můžete přidat více oleje.

Zbytek sklenice zaplňte vodou a na hladinu položte plovoucí svíčku.

Funguje i hezky vypadá

Po zapálení svíčky a zahřátí směsi se začne uvolňovat vůně, která je pro lidský nos příjemná, ale komáry a mušky odpudí natolik, že vás už nebudou obtěžovat.

Výhodou je, že kromě funkčnosti a příjemné vůně i krásně vypadá.

Esenciální oleje jako zázrak

Jaký druh esenciálního oleje vyberete, je na vás. Zaručeně bude fungovat levandule, jelikož se používá i v sušené formě proti molům. Výrazné aroma škůdcům nesvědčí.

Dalším jistým druhem je lemon eucalyptus. „Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí ve Spojených státech amerických schválil tento olej jako účinnou složku v repelentech pro komárům,“ píše web Vonimesi.cz.

Na stejném webu najdeme i vysvětlení, proč je tak účinný: „Esenciální olej z lemon eucalyptu obsahuje malé množství sloučeniny PMD, která je účinná jako dlouhodobě působící repelent proti komárům. Olej z lemon eucalyptu se totiž odpařuje pomaleji než většina ostatních éterických olejů a dokáže tak chránit mnohem déle.“

Dalším zaručeným zabijákem je citronela, skořice nebo máta. Vyberte si podle toho, co vám více voní.

Autor: Martina Drudíková

Přidat na Seznam.cz