Zbavte se otravných slimáků na zahradě jednou provždy. Stačí dodržovat tyto postupy

Zdroj: Shutterstock

Udržování krásné zahrady může být pekelně náročné. Hodiny strávené sázením, zaléváním a hnojením však mohou pokazit škůdci, kteří se objeví v momentě, kdy se vašim záhonkům daří nejlépe. Pravděpodobně již tušíte, o jaká zvířátka se jedná.

Abyste zabránili slimákům, kteří se rozhodli dorazit k vám na zahradu, přečtěte si pečlivě pár tipů, díky kterým se těchto slizounů zbavíte. Zároveň také zachráníte rostliny, které se snažíte pěstovat.

Jak se zbavit slimáků

Prvním krokem může být pořízení rostlin, které slimáky odpuzují. Díky rostlinám nemusíte používat chemikálie, což se zdá jako dobrý způsob. Pořiďte si jarmanku, květinu, která vydává vůni nepříjemnou pro slimáky. Mezi další strašáky pro otravné slizouny patří pelyněk, fenykl, anýz a rozmarýn.

Další tip, který můžete vyzkoušet, je odstranění všech úkrytů pro tato zvířátka. Slimáci hledají úkryt pod cihlami a zahradním nábytkem. Pokud to nejde, neodhánějte z vašich pozemků ropuchy, mloky a ježky. Tato zvířata ví moc dobře, jak se slimáky zatočit.

Jedním ze snadných a levných způsobů, jak se slimáků zbavit, je past vyrobená z piva. Zakopejte polovinu nádoby poblíž zranitelných rostlin a napůl ji naplňte pivem. Vůně piva přiláká slimáky, kteří pak spadnou dovnitř a uvíznou. Udržujte okraj nádoby 2 až 3 cm nad zemí, aby do pasti nepadali brouci.

Slimákům řekněte sbohem!

Slimáci nemají rádi ostré a pichlavé bariéry. Vytvoření takové zábrany je skvělý způsob, jak je odradit od pěstovaných rostlin. Pomocí rozdrcených skořápek nebo jehličí vytvořte bariéry, díky kterým si slimáci vyberou jiné útočiště mimo vaši zahradu.

Vyzkoušejte měděnou pásku! Slimák dostane malý elektrický šok pokaždé, když se měděné pásky dotkne. Páska může být připevněna ke skleníku, rostlinám v květináčích a vyvýšeným záhonům.

Umístění návnady vás může také zachránit. Hromadu starých listů salátu nebo sušené krmivo pro kočky nechte ve vlhkém a stinném rohu, abyste přilákali velké množství slimáků. Jakmile se slimáci slezou na jedno místo, seberte je a zlikvidujte.

A nakonec jedna z rad, kterou vyzkoušel snad úplně každý. Posypte otravné slimáky solí, ale pozor, abyste neposypali rostliny. Ty totiž nadbytek soli může zahubit.

Držíme palce při udržování vaší zahrádky a přejeme co nejméně slizkých škůdců!

Autor: Pavel Světlý

Přidat na Seznam.cz