Jarní cibulku můžete pěstovat doma donekonečna. Stačí dodržovat tento jednoduchý postup

Zdroj: Shutterstock

Jarní cibulka už dle svého názvu patří k jaru. Vysazuje se na podzim a sklízí se následující jaro. Chuť jarní cibulky není tak ostrá jako chuť klasické velké cibule. Přitom se jedná o tutéž cibuli, jen je sklizena dřív, než stihne plně vyrůst.

Jarní cibulka je křehká, šťavnatá a sladší. Hodí se do salátu, asijských pokrmů nebo studených jídel. Rozhodně s ní nezakládejte základ na guláš.

Vynikající je hlavně do pomazánek, míchaných vajíček, slaných koláčů nebo jen na chleba s máslem. Konzumovat můžete bílé cibulky i zelené konce.

Pro ty, kterým klasická cibule způsobuje nadýmání, je jarní cibulka lépe stravitelná. Obsahuje mnoho vitamínů a kyseliny listové.

Pěstování v kuchyni

Ti šťastlivci, kteří mají zahrádku, si mohou vypěstovat cibulku na záhonu. V případě, že nemáte prostor nebo chuť se pouštět do velkého zahradničení, je tu možnost, jak si vypěstovat jarní cibulku přímo v kuchyni.

Stačí si zakoupit cibulku v obchodě a poté u ní nechat zapustit kořeny. Poradíme vám, jak na to.

Zkraťte zelené natě a vložte cibulky do sklenice s vodou. Voda by měla končit v místě, kde se cibule začínají zelenat. Pokud bude ve vodě i zelená část, růst nebude tak efektivní.

Vodu měňte denně a udržuje cibulku na místě v blízkosti slunečního svitu. Po pár dnech by se měly objevit první výhonky. Pak můžete zelené části řezat až donekonečna.

Co dělat, když neroste?

Pokud se vám pokus nevydařil a cibule stále neroste, zjistěte, jestli neděláte některou z následujících chyb. Jako první ověřte vodu. Měníte ji skutečně každý den? Pokud ne, voda se zakalí a cibulky mohou začít hnít.

Máte vody dostatek? Málo vody vede k vyschnutí cibulky. Nemáte vody příliš? Zakrývejte opravdu jen bílou část, pokud byste jí měli příliš, cibule bude kašovitá, měkká a neporoste. Ještě může být problém v nedostatku slunečního světla, nebo naopak na přímém slunci může dojít ke spálení.

Pokud vás trápí opačný problém a najednou máte jarní cibulky moc, nezoufejte. Je možné ji zamrazit a kdykoli využít.

Autor: Martina Durdíková

Přidat na Seznam.cz