Dieta a ovoce: Řekneme vám, kolik kalorií se nachází ve vašem oblíbeném druhu

Zdroj: Shutterstock

Ovoce je nedílnou součástí našeho života. Skoro každý ví, že v ovoci se skrývá největší množství vitamínů, které udělají s naším zdravím velké divy. Věděli jste ale, že se v ovoci nachází i kalorie, které jsou ve velkém množství spíše nepřítelem?

Všichni dbáme na to, abychom se několikrát denně najedli. Zařazování zdravých potravin na náš jídelníček je velmi důležité, stejně jako ovoce a zelenina. Věděli jste, že ovoce má docela vysoký obsah cukru?

Jak na zdravou svačinku

Pojďme se společně podívat na to, kolik kalorií se nachází v určitých plodech a jak si udělat zdravou svačinku, aniž byste po ní nabrali několik kilo navíc. Ovoce má velký obsah vitaminů skvělých pro vaše vlasy, pokožku a nehty. Ujistěte se však, že si ho dopřáváte s mírou.

Při výběru zdravých plodů je potřeba dávat velký pozor. Některé druhy obsahují vysoký podíl cukru, který může vaši snahu o zhubnutí výrazně ztížit. Ničeho se ovšem nebojte, obecně je konzumace ovoce spojena s nižší tělesnou hmotností a nižším rizikem vzniku zdravotních potíží způsobených nadváhou či obezitou.

Připravili jsme si pro vás krátký přehled, ve kterém se dozvíte, kolik kalorií obsahuje určité ovoce.

80 g borůvek = 43 kalorií
80 g červených a zelených hrozen = 50 kalorií
1 jablko = 79 kalorií
20 jahod = 60 kalorií
100 g ananasu = 50 kalorií
1 meruňka = 17 kalorií
1 pomeranč = 90 kalorií
1 liči = 66 kalorií
1 plátek melounu = 92 kalorií
1 banán = 90 kalorií
1 hruška = 88 kalorií
100 g avokáda = 160 kalorií
80 g malin = 20 kalorií
30 g třešní = 14 kalorií
30 g ostružin = 8 kalorií
1 citron = 17 kalorií

Důležité je skladování

V závislosti na lokalitě a ročním období mohou být některé z produktů v době, kdy je koupíte, staré až deset měsíců. Většina ovoce vydrží v chladničce déle. Existuje ale několik výjimek.

Pokud například chcete, aby vaše avokádo zrálo rychleji, vložte ho do papírového sáčku společně s banánem. Pokud dáte banán do lednice, počítejte s tím, že zčerná. Uvnitř však bude stále dobrý.

Důležité je sledovat obsah vaší ledničky. Vše, co se začíná pomalu kazit, spotřebujte co nejrychleji. Snížíte tím nejen množství zbytečného odpadu, ale také ušetříte peníze, za které si v budoucnu můžete koupit další zdravou svačinku.

Autor: Pavel Světlý

Přidat na Seznam.cz