Pěstování zeleniny: Náš unikátní soupis vám poradí, co a jak často zalévat

Zdroj: Shutterstock

Některé rostliny potřebují zálivky více, jiné zase nemají rády, když je přelijete. Obecně ale platí, že hlavně přes léto, když je venku pořádné horko, má zelenina ráda dostatek vody. Máme pro vás unikátní soupis plodin s množstvím vody, které pro zdravý růst potřebují.

Kdy potřebují rostliny vodu, poznáte snadno. Pokud se vám půda drolí v rukou, je jasné, že je suchá a je třeba věnovat jí trochu vody. A to i v případě, že před dvěma dny pršelo. Ačkoli se to nemusí zdát, především zelenina potřebuje více než jen dešťovou vodu.

Dešťová voda navíc poměrně často zůstane jen na listech a nedostane se pořádně ke kořenům, kdežto zalévání hadicí je vhodné provádět přímo pod listy, u půdy, aby se voda rychle dostala ke kořenům.

Ideální čas na zalévání je dopoledne

Mnozí lidé dělají zásadní chybu, že si zalévání záhonů nechávají na večer. Jenže voda, kterou dáte rostlinám večer, se nedokáže vsáknout do půdy a způsobí, že je pak zemina studená a rostliny i v létě mohou prochladnout.

Pokud zalijete zeleninu dopoledne, bude mít přes den voda dostatek času se vsáknout ke kořenům a poskytnout rostlinám dostatek živin. Proto je právě časné ráno, nebo minimálně první polovina dne ideálním časem k zalévání.

Vodou na zeleninu rozhodně nešetřete

Zelenina je obecně mnohem žíznivější než jakákoli jiná rostlina. Proto se připravte na to, že i v deštivém počasí budete potřebovat vody poměrně hodně. Na příkladu několika druhů zeleniny vám ukážeme, jak často a zhruba jak moc plodiny zalévat.

Uvedené množství vody v příkladech níže je určeno pro zeleninu vysazenou zhruba na řádku o délce jednoho a půl metru. Pokud tedy máte zahrádku větší, vždy musíte potřebnou vodu znásobit.

Pokud pěstujete fazole a hrášek, připravte se na to, že každých čtrnáct dní budete potřebovat zhruba 14 litrů vody. Zalévat stačí vždy jednou za dva týdny tímto velkým množstvím, důležité ale je hlídat půdu, aby příliš nevyschla.

Při pěstování mrkve v rané fázi zalévejte zeleninu jednou do týdne zhruba 4 litry vody. Později, když sazenice začnou růst, zalévejte je maximálně jednou za dva týdny, minimálně však 8 litry.

Okurky a dýně snesou zalévání častěji. Každé tři dny je zalévejte minimálně 3 litry vody. Pokud to z časových důvodů nezvládáte, můžete je zalévat i jen jednou týdně, nicméně si dejte pozor, abyste nikdy neměli půdu pod nimi vysušenou.

Překvapivě jednou z nejžíznivějších zelenin jsou rajčata a papriky, které vyžadují každý týden zhruba dvakrát až třikrát okolo 8 litrů vody. A to už od zasazení sazenic až po fázi, ve které pro vás začnou plodit.

Sbírejte dešťovou vodu, kterou později využijete

Samozřejmě se takové velké množství vody projeví na vašich financích. Proto doporučujeme mít na zahrádce připravených několik velkých nádob, do kterých budete sbírat dešťovou vodu. Tou později můžete své rostliny zalévat a ušetřit tak poměrně velkou částku.

Zahradničení sice není snadné, ale rozhodně se vyplatí. Není totiž nad to, pochutnat si po pár týdnech starostí na domácí zelenině, která je rozhodně mnohem zdravější i chutnější než ta, kterou byste koupili v obchodě.

Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz