Chystáte se vyčistit ledničku? Možná to děláte roky špatně

Zdroj: Shutterstock

Občas se stane, že člověk ze zadní části lednice vytáhne jídlo, které už lákavě ani nevypadá, ani nevoní. A i když si dáváme pozor, abychom neměli v chladničce zkažené potraviny, občas se v ní něco vylije. Mnoho pokrmů je navíc aromatických i v jedlém stavu. Čištění lednice tak není občas od věci.

Na čištění ledničky přece nemůže nic být. Jednoduše se vyndají ven potraviny, otře se vnitřek, jídlo se dá zase zpět a hotovo. To si možná říká každý, kdo to nikdy nezkoušel. Občas je to ale o dost složitější.

Mnoho lidí navíc dělá při čištění lednice zásadní chyby, kvůli kterým ničí nejen lednici, ale ublíží i potravinám, které do ní později dávají. Jak vyčistit ledničku snadno, rychle, efektivně a bez chyb?

Špatné čisticí prostředky

Špatné čisticí prostředky jsou jednou z největších chyb. Z dotazníků a výzkumů vyplývá, že mnoho lidí si příliš nedělá starosti s tím, jakým prostředkem lednici vyčistí. Jídlo přece vyndali ven a nemůže se mu tak nic stát, no ne?

Jenomže pravda je, že pokud budete používat komerční čisticí prostředky, mohou se chemikálie z nich dostat do jídla i poté, co v lednici pořádně setřete všechny zbytky čisticích látek.

Samozřejmě existuje mnoho prostředků, které jsou určeny přímo na čištění lednic, ale ty bývají často drahé a nefungují tak, jak byste si představovali. Proto je nejlepší ze všeho udělat si přírodní čisticí prostředek doma.

Stačí k tomu jen voda, trochu jedlé sody, sůl a ocet. Samozřejmě se může zdát, že celá lednice načichne octem, tento zápach ale po pár dnech zmizí, a nakonec je určitě lepší, když vaše jídlo v lednici načichne otcem než nějakým prostředkem plným chemikálií.

Špatné hadříky

Pokud čistíte ledničku, je třeba dát si pozor na to, jaké používáte hadříky a houbičky. Často se totiž stává, že lidé používají hadry, ze kterých padají vlákna, a ta se pak dostávají do jídla a zůstávají zachycená v lednici.

Nejlepší jsou houbičky z mikrovláken, které nepelichají, nebo obyčejné papírové ubrousky, které po použití jednoduše vyhodíte do koše. Poličky z lednice můžete umýt i klasickými houbičkami, protože je pak například ve vaně pořádně opláchnete vodou ze sprchy.

Špatná prevence

Velkou chybou je v mnoha případech už to, že lidé nečistí svou lednici pravidelně a nechávají problém zajít poměrně daleko. Neřeší, že se jim v lednici vylilo mléko nebo ovocný sirup, myslí si, že ho potom uklidí se vším najednou.

Jenomže chladné prostředí způsobuje to, že mnohé skvrny se v lednici usadí a později se čistí jen velmi špatně. Přestože bakterie mají raději teplo, mnoho jich dokáže přežít i v lednici a ve špinavém prostředí se rychleji tvoří.

Chybou je také ukládání jídla v neuzavřených nádobách. Kvůli tomu se v lednici míchají různé pachy, a nakonec jednoho dne po jejím otevření zjistíte, že vlastně nemáte na nic chuť, protože se z lednice line nepříjemný zápach.

Ukládejte proto jídlo vždy do plastových sáčků, do krabiček s víčky, nebo přikrývejte mističky z vrchu talířkem, aby lednice zůstala svěží a čistá co nejdéle. Správná prevence vám pak při čištění ušetří spoustu času.

Zdroj: mashed.com, realsimple.com, wellandgood.com
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz