Bolest zubů není nic příjemného. Pomoci vám mohou i babské rady

Hřebíček

Jak říká klasik: „Zuby, pohroma huby“. Bolest těchto útvarů v dutině ústní nám totiž může pěkně zavařit. Naštěstí existuje hned několik způsobů, které mohou od nepříjemných pocitů ulevit.

Babské rady na bolest zubů

Bolest zubů nás často přepadne v nejméně vhodný okamžik. Navíc se rozhodně nejedná o nic záviděníhodného. Nepříjemný pocit v dutině ústní může mít řadu příčin od „obyčejného“ zubního kazu, přes obnažené zubní krčky až po zánět dásní. Zatímco někdy na bolest zubů zaberou běžně dostupná analgetika, často je nutné navštívit zubního lékaře. Pokud vás ovšem tato nepříjemnost zastihne kupříkladu v noci a nemáte s vaším zubařem skutečně nadstandardní vztahy, budete asi muset zkusit některou z babských rad na bolest zubů. Jaké to jsou?

Uhoďte hřebíček na hlavičku

Začíná-li být bolest nesnesitelná, můžete sáhnout po koření, které lze asi nalézt ve většině domácností. Ano, jedná se právě o hřebíček, tzn. sušený kalich s poupětem hřebíčkovce kořenného. Ačkoli samotný nechutná právě nejlépe, pokud jej rozkoušete, často dokáže bolavý zub znecitlivět. Hřebíček je možné také rozemlít a potřít postižené místo, případně použít hřebíčkový olej.

Zkuste starou dobrou kombinaci pepře a soli

Pepř a sůl má doma úplně každý. Tyto dvě ingredience stačí smíchat a spojit pár kapkami vody. Následně stačí vytvořenou pastu aplikovat na bolavé místo, a postup pokud možno několikrát zopakovat. Bolest by měla po čase povolit, a když ne, máte i další možnosti. Třeba propláchnutí úst teplou slanou vodou.

Pomoci může i šalvěj neboli „babské ucho“

Šalvěj je známa i pod lidovým názvem „babské ucho“. Zatímco ve středověku byla tato rostlina spojována s nesmrtelností člověka, autoři populárního filmu Saxana z ní naopak udělali prostředek k tomu, aby se obyvatelé světa kouzel mohli stát smrtelnými. Buď jak buď, šalvěj má skutečně mnoho zajímavých účinků na lidské zdraví. Co se týče bolesti zubů, odvar z „babského ucha“ nechte vychladnout a následně se během kloktání snažte, aby se dostal k postiženému místu.

Studený obklad jako další klasika

Přikládat na tvář studený obklad při bolavém zubu? To zní docela jako klišé. Přesto tento postup může opravdu pomoci! Ideální je zabalit několik kostek ledu do igelitového sáčku a ten následně do nějaké látky. Pak už jen stačí přikládat na tvář, což může zklidnit nervy v okolí zubu. Ovšem pozor! Pokud budete kostky ledu či studenou vodu aplikovat přímo do úst, může to mít přesně opačný efekt. Bolavé místo sice možná na chvíli zklidníte, ale bolest často následně propukne ještě intenzivněji.

Že alkohol nemůže pomoci? Chyba lávky!

Naši předci léčili spoustu neduhů alkoholem. O tom, zda to bylo správně, sice můžeme polemizovat, nicméně když nebylo po ruce nic jiného… Jeho tišící účinky jsou navíc nezpochybnitelné. Na bolest zubů pochopitelně není vhodné něco sladkého, takže alkohol by měl ideálně být v co nejčistší formě. Stačí jej ovšem kloktat či nanést na vatičku a přikládat na postižené místo, ne polykat! Ačkoli v opilosti vám může bolest také povolit, nebude-li vám však vadit, že druhý den vás zřejmě namísto zubů bude bolet hlava.

Tequila: alkoholický nápoj, který může prospět i našemu zdraví

Další babské rady na bolest zubů

Babských rad na bolest zubů jsou pochopitelně desítky. Pomoci může kupříkladu česnek, jenž dokáže utišit podrážděné nervy. Vyzkoušet můžete i bylinky jako kurkuma či tymián, případně teplý sáček od čaje, který stačí stejně jako studený obklad přikládat na tvář. Na závěr ještě doporučme tea tree olej, jehož dvě kapky rozetřete po dásni. Stejně jako u jiných potíží nicméně platí, že při dlouhodobé bolesti byste určitě měli navštívit lékaře.

Babské rady na angínu

Přidat na Seznam.cz