Babské rady na angínu

Pokud vás bolí v krku a špatně se vám polyká v důsledku otoku mandlí, možná vás „navštívila“ angína. Ačkoli nejde o závažné onemocnění, jistě se jej budete chtít co nejdříve zbavit. Pomoci vám přitom mohou i bylinky, ale také jiné babské rady na angínu.

Angína jako zánět krčních mandlí

Průběh angíny sice může v lecčem připomínat chřipku a nachlazení, nejde ale o tatáž onemocnění. Tyto dvě nemoci jsou např. virového původu, zatímco angína může mít původ nejen virový, ale také bakteriální a v některých případech i mykotický. Jedná se o zánět krčních mandlí, který se projevuje jejich otokem a zčervenáním, bolestmi v krku, nadměrnou tvorbou hlenů, zhoršeným polykáním, kašlem, bolestmi hlavy, zimnicí či zvýšenou teplotou (i horečkou) a především u menších dětí může způsobit i potíže s dýcháním a zvracení.

Babské rady na angínu a bylinky

Mezi babskými radami na angínu můžeme nalézt rostlinu, která se jmenuje dosti příznačně – angínovník čínský. Ten dokáže dezinfikovat ústní dutinu a krk a uvolňovat hleny. Mezi další dlouhodobě doporučované bylinky patří např. vlčí mák či přeslička rolní, jež sice bývá považována za plevel, ale ve skutečnosti má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Vyzkoušet pak můžete rovněž levanduli lékařskou, třapatku nachovou anebo jitrocel kopinatý.

Na symptomy angíny zabírá i kloktání

Na angínu jsou odedávna používána i různá kloktadla, která dokážou pomoci se zmírněním bolesti, ale kladný vliv mají i na samotný zánět. Použitá voda by samozřejmě neměla být příliš studená. Můžete každopádně využít jen osolenou vodu (smíchejte dvě lžičky soli se čtvrt litrem vlažné vody). Ke kloktání ovšem opět můžete využít bylinky. Doporučováno je šalvějové kloktadlo, případně nálev z fenyklu, ale vyzkoušet je možné rovněž kloktání výluhu z heřmánku.

Vezměte si na pomoc ovoce a zeleninu

Při angíně je důležitá obranyschopnost organismu, na kterou má důležitý vliv vitamín C, jehož zdrojem je především ovoce jako např. borůvky. V případě bakteriálního původu angíny je onemocnění obvykle léčeno za pomoci antibiotik. Často jsou ovšem syntetická. Existují ale rovněž čistě přírodní antibiotika, mezi které patří např. česnek, který je nutné žvýkat a polykat, což asi není postup vhodný pro každého. Ani další způsob však není úplně pro všechny. Účinná totiž může být i šťáva z cibule. Chuť lze ovšem v obou případech vylepšit, a to např. za pomoci medu.

Důležitý je i dostatečný příjem tekutin

Ačkoli je v průběhu angíny těžké polykat, měli byste co nejvíce pít, protože dostatečný příjem tekutin hraje při mnoha onemocněních nezanedbatelnou roli. Dodržování pitného režimu je tedy dalším krokem, jak se angíny co nejdříve zbavit. Opět ale musíme upozornit, že voda by neměla být příliš studená, ale ideálně vlažná, a pak bude mít kladný vliv na nepříjemné škrábání v krku. Chcete-li působení tekutin ještě umocnit, pijte co nejvíce bylinné nálevy a čaje.

Upozorňujeme: v průběhu angíny není doporučováno kouřit, protože kouř dráždí krční sliznici. Naopak můžete vyzkoušet krční zábaly, kterými lze efektivně doplnit používání kloktadel.

Přidat na Seznam.cz