Způsoby, jak zmírnit pálení žáhy během těhotenství. Pomohou babské rady

Zdroj: Shutterstock.com

Pálení žáhy je v těhotenství poměrně častý problém. Mnoho maminek se kromě těhotenské nevolnosti potýká i s nepříjemnými pocity pálení, které je mnohdy dokážou vyrušit i během noci a překazit jim spánek. 

I když je pálení žáhy často popisováno jako palčivá bolest na hrudi, ve skutečnosti nemá se srdcem nic společného. Ony nepříjemné pocity se dostaví v momentu, kdy se kyselina z vašeho žaludku vrací zpět do vašeho jícnu. Jak si v těhotenství od pálení žáhy ulevit a jakým potravinám se vyvarovat? 

Pomoci může změna jídelníčku 

Dobrou zprávou je, že pálení žáhy můžete předejít a zmírnit ho změnou stravy. „Prvním krokem v boji s příznaky je přejít ze tří velkých jídel na čtyři nebo pět menších jídel a vynechat tučná, kyselá a kořeněná jídla,“ doporučuje eatingwell.com.  

Pomůže i to, když nebudete jíst alespoň 2 hodiny před tím, než se rozhodnete ulehnout do postele. Sledujte i to, jaké potraviny vám pálení žáhy vyvolávají – u každého z nás to může být něco jiného. 

Nejčastěji pálení žáhy vyvolají kyselá jídla a potraviny na bázi rajčat. Viníkem mohou být i příliš kořeněná jídla a pokrmy, která jsou tučné. Pozor také na sycené nápoje nebo kofein.  

Jak si v těhotenství ulevit? 

Když zrovna čekáte miminko, nemůžete se spolehnout na léky sloužící k zmírnění příznaků doprovázejících pálení žáhy. 

Naštěstí existují i jiné způsoby, jak si od těchto nepříjemných problémů ulevit a zbavit se otravného palčivého pocitu na hrudi. 

Dejte si mléko s medem nebo jogurt 

Polévková lžíce medu a sklenice mléka – to může být vaše záchrana ve chvíli, kdy se opět ozve pálení žáhy. Trochu mléko ohřejte a rozmíchejte v něm med a vypijte. 

Další záchrana se skrývá v na první pohled obyčejném jogurtu. „Jeho probiotika a zklidňující textura dělají z jogurtu skvělou volbu pro uhašení pálení žáhy,“ odhaluje intermountainhealthcare.org.  

Zázvor, žvýkačka nebo ananas 

Pravděpodobně jste věděli, že zázvor je dobrý lék na podrážděný žaludek. Díky tomu je také užitečným kandidátem na boj s pálením žáhy. Zázvor může zabránit žaludeční kyselině cestovat nahoru jícnem. 

Další účinnou metodou ke zkrocení nepříjemného pálení žáhy je žvýkání žvýkačky bez cukru. Je ale potřeba, abyste žvýkali alespoň 30 minut. 

U některých těhotných žen funguje na zkrocení žáhy také ananas. Trávicí enzymy v ananasu mohou zmírnit projevy typické pro pálení žáhy, chce to určitě vyzkoušet, jestli tohle tropické ovoce uleví i vám. 

Zdroj: eatingwell.com, intermountainhealthcare.org 

Autor: Karolína Nezbedová 

Přidat na Seznam.cz