Zkuste si na tento víkend naordinovat protizánětlivou dietu. Tělo se vám restartuje

Zdroj: Shutterstock.com

Zánět je imunitní reakce na nemoc nebo zranění. Za normálních okolností plní ochrannou funkci, ale při dlouhodobém trvání může napáchat více škody nežli užitku.  

Dlouhodobý zánět je spojován s přibíráním na váze, obezitou, cukrovkou 2. typu, srdečními chorobami, autoimunitními chorobami a mnoha dalšími zdravotními potížemi. Naštěstí můžete snížit úroveň zánětu v těle úpravou stravy. 

Zkuste protizánětlivou dietu 

„Protizánětlivá dieta upřednostňuje ovoce a zeleninu, potraviny obsahující omega-3 mastné kyseliny, celozrnné výrobky, libové bílkoviny a zdravé tuky,“ informuje medicalnewstoday.com

Naopak omezuje konzumaci zpracovaných potravin, červeného masa a alkoholu. Protizánětlivá dieta není specifický režim, ale spíše styl stravování. 

Restart těla během dvou dní 

Protizánětlivou dietu můžete zkusit během víkendu. Pomůže jako restart a těla a očista organismu. Nejenže tak můžete předejít zánětu, ale dieta vám může pomoci nastartovat hubnutí. 

„Tento reset můžete provést o víkendu nebo kdykoli budete mít pocit, že to potřebujete,“ radí beautybites.org.  

Na jaké potraviny se zaměřit? 

Protizánětlivá dieta se zaměřuje zejména na ovoce a zeleninu, u kterých je konkrétně prokázáno, že snižují zánět.  

Patří sem například tmavá listová zelenina, červené ovoce a zelenina, dále i třešně, granátová jablka, bobule a řepa. 

„Cílem této zdravé stravy je snížit chronický zánět v těle, který je spojen se stavy, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a dokonce i některé druhy rakoviny,“ doplňuje eatingwell.com.  

Potraviny s obsahem vitaminu C 

Nedílnou součástí protizánětlivé stravy je vitamin C, který se nachází ve vysokém množství ve většině žlutého, červeného, ​​oranžového a zeleného ovoce a zeleniny. 

Vitamin C je klíčovým hráčem, pokud jde o zdraví imunity, a může pomoci regulovat zánětlivou reakci vašeho těla. 

„Vysoké hladiny vitaminu C v krvi jsou spojeny s nižším rizikem určitých zdravotních stavů, jako jsou srdeční choroby a metabolický syndrom,“ zmiňuje healthline.com.  

Jak na dietu? 

Není na tom nic složitého. Cílem je dodržovat dva dny takový jídelníček, který bude sestavený primárně z protizánětlivých potravin.  

Během těchto dvou dnů se vyvarujte konzumaci masa, měli byste omezit také tučné mléčné výrobky a samozřejmostí je vynechat ze stravy cukr a rafinované sacharidy.  

Během diety dodržujte pitný režim. Pijte ideálně čistou vodu, do které můžete přidat plátky citronu. Vypít byste měli alespoň 3 litry tekutin denně.  

Zdroj: medicalnewstoday.com, beautybites.org, eatingwell.com, healthline.com 

Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz