Rýžová dieta: Není vhodná pro každého. Může s vámi pořádně zamávat

Zdroj: Shutterstock.com

Milujeme ji jako přílohu k masu nebo omáčkám. Připravujeme ji na sladko i naslano. Uměli byste si ale rýži představit i jako středobod diety, která by vám měla pomoci zhubnout? 

Mezi všemi těmi méně či více známými dietami skutečně existuje také rýžová dieta, za jejímž vznikem stojí lékař Walter Kepmner. Co je rýžová dieta zač a jak funguje? 

Co je rýžová dieta? 

Podle oficiální knihy dieta funguje tak, že se zaměřuje na omezení soli a potravin s vysokým obsahem sodíku. To pomůže vašemu tělu zbavit se nadýmání a přebytečné vody. 

„Kromě vyřazení soli a potravin majících v sobě hodně sodíku dieta omezuje také nasycené tuky,“ doplňuje healthline.com.  

Místo toho používá potraviny s vysokým obsahem vlákniny, které vás zasytí, a zaměřuje se na sacharidy, jako je ovoce, zelenina, obiloviny a fazole, které v tomto případě slouží jako hlavní zdroj výživy. 

Původně neměla sloužit k hubnutí 

Přestože nemá rýžová dieta dlouhou historii, je v dnešní době velmi populární a postupem času si získává stále více příznivců. 

Pravdou je, že původně neměla sloužit lidem jako pomůcka k hubnutí. Prvotním cílem rýžové diety bylo zlepšit zdraví srdce a ledvin. 

Výrazné snížení kalorického příjmu 

„Denní energetický limit v první fázi rýžové diety je 800 kalorií, což je velmi málo,“ odhaluje betterme.world.  

Po této fázi musíte zvýšit množství spotřebovaných denních kalorií na 1 000–1 200 a toto číslo musí zůstat stejné, dokud nedosáhnete své cílové hmotnosti. 

Při rýžové dietě se také doporučuje cvičit. I proto není vhodná pro každého. Výrazné omezení kalorií s vyšší dávkou pohybu s vámi může pořádně zamávat. 

Záleží na druhu rýže? 

Rýže je zrno, které má mnoho podob. Nezpracovaná rýže mívá béžové, hnědé nebo dokonce černé zbarvení. Zpracovaná rýže bude obvykle bílá. 

„Mezi nejzdravější druhy patří odrůdy hnědé rýže, divoké rýže, černé rýže a červené rýže,“ vyzdvihuje fitbod.me.  

Způsob zpracování rýže má vliv na faktory, které ovlivňují hubnutí. Existují různé stupně zpracování rýže. Hnědá rýže je minimálně zpracována, zatímco instantní rýže je plně uvařená a poté dehydratovaná. 

Opravdu to funguje? 

Asi jako u každé jiné diety nás i u té rýžové zajímá, jestli skutečně funguje. Většina lidí při dodržování rýžové diety opravdu zhubne. 

Po návratu ke klasickému stravování ale tělo prožije šok a ve většině případů se odvděčí tím, že ztracená kila dříve nebo později naberete zpátky. 

Zdroj: healthline.com, betterme.world, fitbod.me 

Autor: Karolína Nezbedová 

Přidat na Seznam.cz