Zemědělci varují před potravinovou krizí: Potraviny budou na příděl. Lidé si domů odnesou určitý počet surovin na osobu

Zdroj: Drop of Light / Shutterstock

Na základě informací o nákupní mánii v Německu, kdy obchodní řetězce musely přistoupit k přídělovému systému pro množství oleje, které si lidé mohou odnést na jeden nákup, se ozývají evropští zemědělci, kteří upozorňují na to, že může dojít k přídělovému prodeji i jiných potravin, jejichž ceny rostou.

Podrobně o situaci ve Velké Británii

Podobně se začaly vykupování oleje bránit obchodníci i ve Velké Británií, kde velká část slunečnicového oleje pocházela z Ukrajiny. Válka však dodávky hodně omezila a supermarkety tak omezují množství lahví které si zákazník smí z obchodu odnést. Například v Tescu jsou to tři lahve, ale jiné řetězce mají limit ještě nižší a dávají zákazníkům možnost zakoupit jen jednu nebo dvě lahve.

Varování farmářů

Farmáři varují před potravinovou krizí vyvolanou nedostatkem a spirálovitě rostoucími velkoobchodními cenami. Pod vlivem obav je potom možné, že by se přídělový systém mohl rozšířit i na další potraviny.

Ceny potravin letí nahoru, což má negativní dopad na rozpočty domácností. Nejde tedy jen o trend jedné země, ale s podobnými problémy se potýká celá Evropa.

Prognózy nejsou optimistické

Tim Lang, emeritní profesor potravinové politiky University of London, řekl pro dailymail.co.uk: „Dnes mluvíme o přídělovém systému slunečnicového oleje, ale brzy by to mohly být jiné produkty.“

Jedním z důsledků ukrajinské krize tak bude i fakt, že regály supermarketů nemusí být tak plné, jak bývá zvykem. Pravděpodobně se na pultech obchodů objeví omezený výběr zboží.

Ukrajina a Rusko běžně vyvážejí desítky milionů tun pšenice a dalšího obilí, které se používá při výrobě potravin a ke krmení zvířat. Nedostatek těchto komodit zapříčiní vyšší ceny všeho od chleba, přes těstoviny a pivo až po kuřata a uzeniny.

Podle profesora Langa bude třeba, aby tato situace byla řešena na vládní úrovni a hlavně včas. Nevidí do budoucna příliš funkční, aby si každý obchodník a potravinový řetězec dělal vlastní pravidla, jak bude zboží, kterého bude menší množství, prodávat.

Farmáři a obchodníci také upozorňují na možný nedostatek ryb. U některých druhů je hlavním evropským dodavatelem Rusko.

Složitá situace je ovlivněna i cenami energií

Situace je ale mnohem složitější a krize ovlivňuje ceny potravin díky mnoha faktorům. Příkladem je například omezené pěstování zeleniny ve sklenících, protože náklady na energie prudce rostou. Například ceny rajčat vzrostly v Británii o 58 % a třeba McDonald’s musel snížit počet plátků rajčat na hamburgeru, protože ani za zvýšenou cenu nesehnal potřebné množství rajčat.

Velkoobchodní cena másla a sušeného odstředěného mléka, které se používají ve zpracovaných potravinách, se podle Rady pro rozvoj zemědělství a zahradnictví za rok zvýšila o 59 procent. Uvádí se, že u smetany se číslo zvýšilo o 58 procent a u jemného čedaru o 45 procent. Představitelé farmářů varují před kolapsem produkce vajec a vepřového masa, protože farmáři si nemohou dovolit prudce rostoucí náklady na krmivo a energii. Čtyřnásobné zvýšení nákladů na hnojiva zároveň znamená, že zemědělci budou muset méně hnojit a budou mít menší výnosy.

Tragicky vidí Britové i nedostatek sezónních zaměstnanců v zemědělství, protože běžně mají k ruce 67 procent sezónních brigádníků z Ukrajiny.

Předsedkyně Národního svazu farmářů Minette Battersová varovala: „Je to nejvážnější situace pro produkci potravin od druhé světové války.“

Zdroj: dailymail.co.uk, dailymail.co.uk, rferl.org
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz