Zařaďte běžně dostupné potraviny do jídelníčku a nakopněte svůj imunitní systém

Zdroj: Shutterstock

Málokdo chce být nemocný, a tak se do sebe snažíme dostat co nejvíce doplňků stravy a posilovat náš imunitní systém. Nejdůležitější je však zdravý životní styl a strava bohatá na živiny, ve které by nemělo chybět ani těchto 13 potravin.

Citrusové plody

„Vitamin C je antioxidant, který udržuje imunitní systém silný tím, že chrání tělo před volnými radikály. Vitamin C také podporuje tvorbu bílých krvinek zvaných lymfocyty a fagocyty, které chrání vaše tělo před infekcemi,“ říká dietoložka Carissy Gallowayová.

Vejce

Vejce kromě bílkovin obsahují také rozmanité bioaktivní sloučeniny, které mohou ovlivňovat protizánětlivé cesty v těle, jak potvrzuje studie Catherine Andersenové.

Losos

Kromě toho, že je losos dobrým zdrojem bílkovin, je také bohatý na vitamin D, který pomáhá při regulaci a posilování imunity a může pomoci předcházet infekcím dýchacích cest, jak dokazuje přehledová práce Adriana Martineau a mnoho dalších vědců.

Ústřice

Podle dietoložky Jennifer Maengové obsahují ústřice v jedné porci více zinku než jakákoli jiná potravina.
„Zinek hraje důležitou roli v imunitních funkcích, protože je klíčový pro normální vývoj a funkci buněk známých jako neutrofily a velké granulární lymfocyty (LGL),“ říká Maengová.

Česnek

„Alicin, organosirná sloučenina obsažená v drceném česneku, má antimikrobiální vlastnosti,“ popisuje bonusy česneku Maengová. Allicin také pomáhá při vstřebávání zinku.

Řecký jogurt

V řeckém jogurtu jsou obsaženy bílkoviny, ale také probiotika, což jsou „dobré“ bakterie, které mohou podpořit zdraví imunitního systému.

Mrkev

Mrkev je bohatým zdrojem vitaminu A. Ten je známý jako „protizánětlivý vitamin“, protože udržuje pokožku a tkáně v celém těle zdravé a funkční. Výzkum Zhiyi Huanga ukazuje, že hraje zásadní roli při posilování imunitních funkcí.

Špenát

Špenát je bohatý na vitamin C a antioxidanty, jako je vitamin A, oba jsou nezbytné pro silný imunitní systém.

Ananas

Kromě toho, že je ananas plný vitaminu C, je zdrojem bromelainu, který posiluje imunitní systém tím, že snižuje riziko vzniku rakoviny (např. studie Katye Chobotova) a krevních sraženin (např. práce Rajendra Pavana). Navíc má celkově protizánětlivé účinky.

Brazilské ořechy

Pouhým jedním brazilským ořechem denně můžete pokrýt 100 % denní potřeby selenu. Selen je důležitý pro funkci štítné žlázy, ale je to také silný antioxidant.

Přesto byste neměli tuto složku konzumovat nadměrně, protože to může vést k toxicitě selenu. Pro dospělé je ideální jen jeden ořech denně.

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka, která jsou plná selenu i zinku, jsou fantastickou potravinou pro váš imunitní systém.

Jablka

Jablečná slupka obsahuje kvercetin, fytochemikálii, která může podpořit zdraví imunitního systému a snížit zánět. Jablka mají také pektin, který je prebiotikem a podporuje zdraví střev.

Fazole

Fazole jsou dobrým zdrojem bílkovin, zejména glutaminu, esenciální aminokyseliny, která je důležitá pro správnou činnost bílých krvinek, jak ukazuje práce W. Changa.

Zdroj: carissaannegalloway.com, wellandgood.com, Catherine J. Andersen, Bioactive Egg Components and Inflammation, Adrian R Martineau, Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data, 2017, chelsea-nutrition.com, Zhiyi Huang, Role of Vitamin A in the Immune Systém, 2018, Rajendra Pavan, Properties and Therapeutic Application of Bromelain: A Review, 2012, Katya Chobotova, Bromelain’s activity and potential as an anti-cancer agent: Current evidence and perspectives, 2010, W K Chang, Lymphocyte proliferation modulated by glutamine: involved in the endogenous redox reaction, 1999
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz