Bramborová dieta: Nárazová dieta založená na nízkém příjmu kalorií. Nese však svá rizika, která není radno podceňovat

Zdroj: Shutterstock

Když chcete držet redukční dietu, je obyčejná brambora obvykle prvním sacharidem, který vyškrtnete z nákupního seznamu. Co se ale s vaším tělem stane, pokud se budete živit pouze bramborami?

Tento extrémní způsob stravování zahrnuje konzumaci pouze vařených brambor po určitou dobu s cílem dosáhnout rychlého úbytku hmotnosti.

Bramborová dieta může trvat od tří náročných dnů po několik vyčerpávajících měsíců. I když nebyly provedeny žádné vědecké studie, mnozí tvrdí, že po ní výrazně zhubli.

Když se pomine nezdravá úprava brambor, jako smažení či fritování, má tato všestranná plodina řadu zdravotních výhod – je však bramborová dieta bezpečná a měli byste ji vyzkoušet k dosažení nižší váhy?

Dieta může trvat dny, týdny i měsíce

Tato dieta v podstatě znamená, že dny, týdny nebo měsíce nebudete jíst nic jiného, než brambory. Nejoblíbenějším způsobem je nárazová dieta, při které se jí obyčejné vařené brambory po dobu tří až pěti dnů. Všechna koření a zálivky jsou zakázány, kromě soli, která je povolena, avšak se nedoporučuje. Tímto můžete zhubnout až půl kilogramu za den.

V posledních letech se objevily další, dlouhodobější verze diety. V této verzi drastické diety jsou povoleny sladké brambory, bylinky a koření a dokonce i některá ochucovadla bez tuku, jako je sladké chilli, rajčatová nebo barbecue omáčka.

Obecně se pravidla pro bramborovou dietu liší ve třech směrech. Prvním je odrůda brambor – některé verze povolují pouze bílé brambory, zatímco jiné zahrnují širší škálu, do které patří i sladké brambory.

V některých dietách nejsou povoleny žádné bylinky, koření, omáčky nebo oleje. Jiné jsou méně přísné a umožňují například i malé množství rostlinného mléka. Verze diety se od sebe odlišují také metodou vaření. Některé zahrnují oloupání brambor, u jiných si kromě brambor vařených můžete dopřát i pečené.

Smažené brambory jsou zapovězeny

Všechny se však shodují v jedné věci a tou jsou smažené brambory. Potraviny z brambor s vysokým obsahem tuku a soli, jako jsou brambůrky a hranolky, jsou zapovězeny ve všech typech bramborové diety. Co se týče nápojů, doporučuje se pouze voda, čaj a káva bez mléka a cukru.

Bramborová dieta vám pomůže zhubnout, jelikož je velmi nízkokalorická. Jedna středně velká brambora se slupkou obsahuje 110 kalorií, takže i kdybyste za den snědli deset brambor, pořád budete daleko pod doporučeným denním příjmem, který je pro ženy 2 000 kalorií, pro muže 2 500 kalorií.

Chutné potraviny spouštějí v mozku jakýsi systém odměňování a není tedy překvapením, že obyčejné vařené brambory nemají úplně stejný účinek, takže není možné se jimi přejíst. To znamená, že je budete pravděpodobně konzumovat pouze tehdy, když budete mít hlad, a pouze v množství, abyste svůj hlad zahnali.

Brambory jsou syté a výživné

Brambory také obsahují sloučeninu, které může pomoci snížit chuť k jídlu a stimulovat hormony sytosti. Bramborová dieta má také několik dalších potenciálních výhod.

Jedná se o výživnou potravinu. Brambory obsahují draslík, vitamin C, vitamin B6 a další. Také jsou bohatým zdrojem antioxidantů a vlákniny. Ta je nezbytná pro zdravý trávicí systém a udržuje stabilní hladinu cukru v krvi. Brambory jsou také plné škrobu, který odolává trávení a živí dobré bakterie ve střevech.

Brambory mají také vysoký index sytosti, takže snáze uspokojí hlad, aniž byste jich spořádali velké množství. Oproti jiné zelenině jsou navíc levné, snadno dostupné a méně podléhají zkáze.

Pozor na zdravotní rizika

Tato dieta má i svá rizika. Jíst pouze brambory je velmi omezující a může vést k nezdravému vztahu k jídlu. Brambory také neobsahují všechny živiny a minerály, které jsou potřeba pro zdravé fungování těla. Mají neuvěřitelně nízký obsah tuků a bílkovin, tuky však pomáhají tělu absorbovat určité vitamíny a bílkoviny jsou potřebné k budování svalů a kostí.

To, že budete hubnout, neznamená, že se zbavujete svého tuku. Bramborová dieta je nízkokalorická s nízkým obsahem bílkovin, takže pravděpodobně ztrácíte svaly, a tím se snižuje vaše hmotnost. Také při této dietě může dojít ke zpomalení vašeho metabolismu.

Udržet si svou novou hmotnost je velmi obtížné, jakmile se vrátíte k normálnímu způsobu stravování. Je to způsobeno již zmíněným zpomaleným metabolismem, který způsobí, že vaše tělo spálí méně v reakci na velmi málo kalorií. Většina lidí se po skončení diety vrátí na svou původní váhu.

Zdroj: netdoctor.co.uk, goodto.com, healthline.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz