Zapečený sýr feta s cherry rajčaty a těstovinami je hitem TikToku. Jídlo zvládnete i vy

Zdroj: Shutterstock

Sýr feta s bohatou vůní a mírně slanou chutí je jedním z nejstarších sýrů na světě. A také se stal jedním z nejoblíbenějších sýrů, což potvrzuje i úspěch receptu z TikToku, jehož hlavními ingrediencemi jsou kromě sýru feta rajčata a těstoviny.

Feta, tradiční řecký sýr, se vyrábí především z ovčího mléka, nebo z kombinace ovčího a kozího mléka. Jak uvádí The Spruce Eats, výroba fety začíná přidáním syřidla a kaseinu do pasterizovaného nebo syrového mléka.  

Jakmile mléko zhoustne, sýřenina se oddělí, vtlačí do forem a zbaví se přebytečné syrovátky. Sýr se pak krájí na menší bloky, které se dva dny solí a suší než se ponoří do slaného nálevu, kde zrají týden až několik měsíců.

Feta je bohatým zdrojem esenciálních vitamínů a minerálů, a to především vápníku a fosforu. Fermentované potraviny jako feta jsou také cenným zdrojem probiotik, které podporují zdraví střev a imunitního systému, což potvrzuje např. studie Petrose Maragkoudakise.

Podle WebMD bílkoviny a vápník, které feta obsahuje v hojné míře, mohou pomoci regulovat hladinu cukru v krvi, čímž snižují riziko vzniku diabetu a pomáhají s udržováním hladiny cukru v krvi.

Recept na zapečený sýr feta s cherry rajčaty

Mezi miliony videí často s nulovou přidanou hodnotou se na TikToku občas objeví něco, co se rozšíří i mimo sociální sítě. Jedním z takových případů je podle webu Prima Fresh i recept na těstoviny s pečenou fetou a cherry rajčátky.

Budete na něj potřebovat 250 g sýru feta, 500 g cherry rajčat, ½ cibule, 5 nebo 6 stroužků česneku, ½ hrnku olivového oleje, ½ lžičky sušené bazalky, ½ lžičky sušeného oregana, ½ lžičky chilli (sušené chilli vločky), ½ lžičky čerstvě namletého pepře, 500 g těstovin, ¼ hrnku bazalky.

Předehřejte troubu na 220 °C. Do menšího pekáče naskládejte celá cherry rajčata, nakrájenou cibuli, oloupané stroužky česneku, sušenou bazalku a oregano, pepř a chilli a vše polijte olejem (nechte si 2 lžíce oleje na později).

Doprostřed pekáčku položte sýr feta a pokapejte jej zbylým olejem. Pečte 25 až 35 minut, až se sýr začne trošku roztékat. Mezitím uvařte těstoviny. Po upečení rajčata se sýrem mírně rozmačkejte a vše i s těstovinami promíchejte. Pokud se vám budou těstoviny zdát suché, můžete do směsi přilít trochu vody zbylé z vaření těstovin.

Zdroj: The Spruce Eats, Choice, Healthline, WebMD, Petros A. Maragkoudakis, Probiotic potential of Lactobacillus strains isolated from dairy products, 2006, Prima Fresh

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz