Šárka Vaculíková dodržuje speciální dietu. Začátky byly mučivé

Zdroj: Nextfoto

Herečka Šárka Vaculíková má od dvanácti let diagnostikovánu celiakii.  Jak těžké pro ni bylo srovnat se s omezeným jídelníčkem a přejít na bezlepkovou stravu? Proč dříve o nemoci lhala? A v čem je situace v současnosti lepší?

Tíživé zjištění

Šárka Vaculíková je známá velmi štíhlou postavou a od okolí občas slyší rady, aby se najedla. Pravdou ovšem je, že Šárka jí ráda, jen má omezené možnosti.

Ve dvanácti letech jí lékaři oznámili, že trpí celiakií, což byl pro mladou Šárku docela šok. „Ze začátku to bylo hodně nepříjemné. Nechtěla jsem se s tím smířit. Proto vždycky když jsem byla někde bez mámy, tak jsem tu dietu porušovala,“ svěřila se Blesku.

Lhala lékařům

Krátce po oznámení diagnózy si dala Šárka předsevzetí, že se nemoci sama zbaví. Začala vyhledávat potraviny obsahující lepek a na odběrech krve své prohřešky lékařům zatajila.

Až po dvou letech doktoři zjistili, jaká je pravda, a to díky poškozeným střevům. Naštěstí trpí herečka pouze mírnou formou celiakie, a tak nebyly následky „lepkové rebelie“ nijak katastrofické.

Potíže se projevovaly hlavně sníženou imunitou a to kvůli poškozené střevní mikroflóře. Trápily ji neustálé virózy a bolest v krku. Zhoršení zdravotního stavu vedlo k tomu, že Šárce přestal chleba dokonce i chutnat, což jí dodržování diety značně usnadnilo.

Lepší dostupnost potravin

Bezlepkovou stravu již dlouho neporušuje a chodí na pravidelné odběry krve. Navíc se výrazně zlepšila dostupnost bezlepkových potravin.

„Dříve jsem se s tím setkávala, bylo těžké stravovat se bezlepkově nejenom v restauracích, ale v celé Praze. Existoval totiž pouze jeden obchod, kde prodávali bezlepkové pečivo. Teď se časy změnily a vše je snadno dostupné i cenově přístupné,“ popsala vývoj situace i změnu v restauracích pro iDNES.

Občas hřeší

Bezlepkové pokrmy si připravuje také doma a snaží se dodržovat režim minimálně tří jídel denně. Ovšem při její pracovní vytíženosti by se občas možnost rychlého občerstvení hodila.

„Ne. Ale někdy, když mám hodně práce, potřebuju něco rychlého. Jenže kvůli své dietě často nic neseženu, a tak nejím, občas se prostě odbývám, to přiznávám, ale neměla bych!“ odpověděla Šárka Vaculíková Novinkám na dotaz, zda jí chybí například McDonald’s nebo bagety.

Přijmutí reality

Všem, kteří musí také dodržovat bezlepkovou dietu, by herečka doporučila, ať dietu jednoduše přijmou a nedělají si zbytečné starosti. Bezlepkové stravování je alespoň přiměje jíst zdravěji a vyhýbat se podnikům s rychlým občerstvením.

Život v pohybu

Za štíhlou postavou však nestojí jen přísná dieta, ale taky pohyb, kterého má Šárka Vaculíková dostatek. Sama se považuje za aktivního jedince.

„Jezdím na koni, také mám svou fitness trenérku, ke které chodím. Mám to tak, že za ní docházím poměrně často. Minimálně jednou týdně si s ní jdu zacvičit, ale pak to třeba jednou za čas na půl roku vynechám. U mě je to tedy takové nepravidelné. Ale díky tomu, že se sportu dlouhodobě věnuji, neděje se nic hrozného, když na nějakou dobu přestanu,“ představila svůj nabitý program Sedmičce.

Zdroj: iDNES, Sedmička, Blesk, OnlyU, Novinky

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz