Trendy dieta, která vám pomůže zhubnout. Zásadní je dostatek vlákniny

Zdroj: Shutterstock.com

Už jste zkusili ledacos, ale zhubnout se vám nepodařilo. Nebo možná ano, ale za chvíli jste měli pracně shozená kila zpátky i s nějakým tím bonusem navíc. Rádi byste se dostali do kondice, ale už vám dochází nápady. 

A my jeden máme. Objevili jsme trendy dietu, která konečně přináší kýžené výsledky. Pokud chcete zhubnout a rádi byste to stihli třeba ještě do léta, rozhodně si nenechte ujít následující řádky. 

Co radí odborníci? 

Ti v tom mají jasno. Většina lidí se ve své stravě žene za jediným cílem: zhubnout. Klademe důraz na dodržování důležitých živin, zejména pak bílkovin. 

V naší stravě ale chybí jedna podstatná věc: vláknina. Ta je podle odborníků neuvěřitelně zdravá a drtivá většina lidí jí má v jídelníčku žalostný nedostatek.  

Co je vláknina? 

„Vláknina je druh sacharidu, který tělo nedokáže strávit,“ vysvětluje hsph.harvard.edu. Ačkoli se většina sacharidů rozkládá na molekuly cukru zvané glukóza, vlákninu nelze rozložit na molekuly cukru a místo toho prochází tělem nestrávená. 

Vláknina pomáhá regulovat spotřebu cukrů v těle, pomáhá udržet hlad a hladinu cukru v krvi pod kontrolou. 

Děti a dospělí potřebují pro dobré zdraví alespoň 25 až 35 gramů vlákniny denně, ale většina z nás přijímá jen asi 15 gramů za den.  

Trendy dieta s vysokým obsahem vlákniny 

Vlákninu lze přirozeně nalézt pouze v celých potravinách rostlinného původu, jako jsou celozrnné výrobky, ovoce, zelenina, ořechy, semena a luštěniny. 

Chcete-li zhubnout, musíte zvýšit množství vlákniny ve své stravě. Začněte klidně malými úpravami jídelníčku, které se vám podaří dlouhodobě dodržet. 

„Každý den si dejte k večeři salát a každé ráno si ke snídani přidejte hrst lesních plodů nebo jablko. Takové malé změny mohou znamenat velký rozdíl,“ odhaluje eatingwell.com

Je také potřeba sledovat, že pijete dostatek tekutin, abyste pomohli dodatečné vláknině projít tělem. Proto dbejte na dodržování pitného režimu. 

Dieta, která pomůže nejen s hubnutím 

Dieta s vysokým množstvím vlákniny je nápomocná nejen tehdy, kdy se snažíte shodit nějaké to kilo a vypadat dobře. Přináší i další výhody, které nelze přehlížet. 

Vláknina je prebiotikum, což znamená, že vyživuje vaše dobré střevní bakterie a pomáhá vytvářet zdravý mikrobiom. Ten pomáhá při trávení, pomáhá vám udržovat vyváženou hmotnost a dokonce posiluje vaše duševní zdraví.  

Dodržování diety s vysokým obsahem vlákniny také znamená, že konzumujete více zdravých rostlinných potravin – jablka, bobule, saláty a jim podobné potraviny bohaté na vlákninu jsou plné vitaminů, minerálů a antioxidantů, které vás ochrání před chronickými nemocemi jako je rakovina a cukrovka 2. typu. 

Zdroj: hsph.harvard.edu, eatingwell.com 

Autor: Karolína Nezbedová 

Přidat na Seznam.cz