Vypěstujte si vlastní zeleninu bez špinavých rukou od hlíny. Stačit vám bude jen voda

Zdroj: Shutterstock

Hledáte snadný a rychlý způsob, jak si vypěstovat pár kousků zeleniny? Pak rozhodně vyzkoušejte pěstování ve vodě, které zároveň může ulevit vašemu rozpočtu. Bude vám stačit pouze zelenina a voda.

Vody není zapotřebí mnoho, jenom tolik, aby v ní byly ponořené celé kořeny, jinak mohou potraviny zplesnivět. Vodu je také zapotřebí každé 2–3 dny dolévat a kontrolovat, zda v ní neplavou kousky odpadlé zeleniny.

Jarní cibulka

Když si koupíte jarní cibulku, obvykle má u báze nějaké kořínky, které se před vařením odříznou. Vyberte tedy cibulky s těmi nezdravějšími (nejtlustšími) kořínky. Každou snítku jarní cibulky seřízněte tak, abyste získali kořínky a asi 4 centimetry stonku.

Poté naplňte čistou sklenici malým množstvím vody. Do sklenice vložte odřezky tak, aby kořeny byly ponořené ve vodě a samotný vrchol stonků zůstal nad vodou.

Sklenici umístěte na velmi světlé místo. Vyhněte se přímému slunci, protože by způsobilo růst řas ve vodě. Pokud je voda zakalená, vyměňte ji.

Každých několik dní přidávejte vodu, aby byly kořeny stále ponořené. Nové vrcholky cibulky můžete průběžně zastřihávat (podle webu A Piece of Rainbow bude první dávka připravená již za 8 dní) a používat je při vaření.

Mezitím vám bude dorůstat další várka. Stejně jednoduše můžete vyzkoušet pěstovat i následující zeleninu.

Čínské a hlávkové zelí

Odřízněte spodní část čínského zelí a vložte ho do mělké misky s vodou. Nový růst začne od středu za 1–2 dny.

Podobně můžete vypěstovat i hlávkové zelí. Umístěte konec kořene do mělké misky s vodou a sledujte, jak znovu vyrůstá.

Celer

Odřízněte spodní 2 centimetry z hlávky celeru a vložte jej do mělké misky s vodou nalitou do výšky asi půl centimetru.

Každý den vodu vyměňujte nebo doplňujte. Jakmile začnete pozorovat, že se uprostřed objevují výhonky, sledujte původní hlávku. Jakmile se začne rozkládat, vyhoďte ji.

Salát

Odřízněte spodní část hlávky salátu a vložte ji do malé misky s vodou. Nové listy začnou růst ze středu již za 3 dny a asi za 2 týdny budete mít novou půlku hlávky salátu.

Česnek

Při pěstování česneku budete potřebovat i hlínu.

Prvním krokem je oddělit a oloupat stroužky česneku. Poté je umístěte do mělké nádoby kořenem dolů. Přidejte trochu vody a česnek umístěte na slunný okenní parapet.

Doplňujte nebo vyměňujte zakalenou vodu po dobu sedmi dnů nebo dokud stroužky nezakoření.

Stroužky česneku přeneste do květináče se zeminou a kořeny zasaďte směrem dolů. Stroužky přikryjte zeminou. Zalévejte a sledujte růst. Až listy zhnědnou a odumřou, můžete sklízet.

Zdroj: Don’t Waste The Crumbs, My Recipes, A Piece of Rainbow, Not So Green

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz