Voňavá vánoční purpura je skvělým tipem na ručně vyrobený dárek

Zdroj: Shutterstock

Stále více z nás se uchyluje k výrobě vánočních dárků. Ručně vyrobené dárky jsou totiž mnohdy cennější než ty kupované. Hledáte-li nápad na ručně vyrobený dárek, který nevyjde draho, vyrobte vánoční purpuru.

Purpura je jedním z neodmyslitelných symbolů Vánoc. Nádherně provoní celou domácnost a vytvoří tak tu správnou sváteční atmosféru. Jak ji pro někoho vyrobit jako vánoční dárek?

Co je purpura?

Purpura je vonná směs složená z různých aromatických přírodnin. Patří sem nejen bylinky, ale také koření.

Může vonět pokaždé trochu jinak, vždy bude záležet na složení. Purpuru je možné vyrobit si doma, nestojí to svět a může to být vlastně i docela zábava.

Historie purpury

Dohledat, kdy a kde se purpura tak, jak ji známe dnes, objevila úplně poprvé, bohužel tak úplně nelze. Podle webu Presspektrum ale může vznik purpury souviset se vznikem výroby vonných směsí ve středověké Francii.

Vonné bylinky a další přírodniny se skladovaly v nádobách. Sloužily k provonění a zlepšení prostředí obydlí. Směs se nazývala „pot-pourri“ a právě odtud pravděpodobně vznikl dnešní známý název purpura.

Vyrobte vánoční purpuru jako dárek

Pokud tíhnete k ručně vyrobeným dárkům, je purpura skvělý tip na drobnost pro někoho, na kom vám záleží. Její výroba není nijak složitá.

Web Sladký život radí použít například kůru citronu, pomeranče a jehličí pro výrobu typicky vánoční voňavé purpury. Použít ale můžete i různé bylinky, listy a květy.

Nabízí se kupříkladu divizna, meduňka, fialka, levandule nebo šalvěj. Hodí se i tymián, chrpa, mateřídouška, máta nebo majoránka.

Zabalte do celofánového pytlíčku

Jakmile směs purpury vyrobíte, zabalte ji na radu webu One Crazy Mom do celofánového pytlíčku, svažte stužkou nebo jutovým provázkem a rázem máte pěknou drobnost pro někoho blízkého.

Purpuru pak stačí přesypat do misky a nechat ji krásně provonět celou místnost. Ve chvíli, kdy budete mít pocit, že vůně upadá, stačí přisypat suroviny.

Zdroj: Presspektrum.cz, sladkyzivot.cz, onecrazymom.com, flavourandsavour.com

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz