Linecké cukroví nesmí na Vánoce chybět. Pavla Saudková má svůj osvědčený recept

Zdroj: Shutterstock

Když se řekne vánoční cukroví, mnoha lidem se okamžitě vybaví klasika v podobě lineckého. To totiž na Vánoce nesmí chybět většině z nás.

Linecké cukroví je dokonale sladké samo o sobě. Když se navíc tradičně slepí s ideálně trochu nakyslou marmeládou, výsledek je perfektní. Jak tohle oblíbené cukroví své rodině peče Pavla Saudková?

Kde se vzalo linecké?

Linecké cukroví je taková vánoční klasika. Patří mezi nejoblíbenější druhy cukroví vůbec. Základní recept je jednoduchý, existuje však mnoho chutných variací.

Kde se vlastně linecké cukroví vzalo? Podle Novinek sahají kořeny tohoto cukroví do rakouského města Linz. První psané záznamy pochází už z poloviny 17. století.

S manželem si i po tolika letech vykají

Pavla Saudková je manželka renomovaného fotografa Jana Saudka. Rozhodně ale nezůstává schovaná za jeho slávou a prestiží. Pavla je totiž novinářka a autorka doprovodných rozhovorů v knize Deník tvrdohlavého režiséra.

Jana Saudka a jeho ženu Pavlu dělí poměrně velký věkový rozdíl. Ten jim ale nebrání ve spokojeném manželství. Jsou spolu už téměř 20 let.

V rozhovoru pro deník Praha IN Pavla Saudková třeba na svého muže prozradila, že už nedělá svých 100 pověstných kliků denně, protože jej pobolívá rameno.

Také se netajila tím, že si s manželem i po tolika letech stále vykají. Vykání mezi nimi prý vydrží až do samotného konce.

Jak snáší jeho otevřený vztah k dalším ženám?

Jan Saudek není jen renomovaný fotograf. Velmi často se v hledáčku veřejnosti objevil i pro svůj neskrývaný otevřený vztah k ženám. Co na to jeho žena?

„Přestala jsem žárlit, nebo alespoň hodně žárlit. A říkala jsem si, že když se vrací, tak je všechno v pořádku a nic to neznamená. Na druhou stranu, jsem připravená také na to, že může přijít kterákoliv slečna a on se vrátit nemusí,“ svěřila se Pavla Saudková v rozhovoru pro web Lifee.

Linecké cukroví podle Pavly Saudkové

Ani v téhle rodině nesmí linecké cukroví na Vánoce chybět. Deník Blesk přišel s receptem, na který nedá Pavla Saudková dopustit. Potřebujete 350 g hladké mouky, 250 g másla, 120 g moučkového cukru, balíček vanilkového cukru, 3 žloutky, špetku kypřicího prášku a citronovou kůru.

Všechny ingredience smícháte a pořádně uhnětete těsto. Poté jej vyválíte na pomoučeném válu a následně tvoříte vykrajovátkem požadované tvary. Ty vyložíte na plech s pečicím papírem a pečete v troubě několik minut. Záleží na typu vaší trouby.

Jakmile bude linecké upečené, vyndáte plech a necháte jednotlivé kousky vychladnout. Ty pak spojujete oblíbenou marmeládou.

Právě pečení lineckého je ideální příležitostí zapojit do pečení i vaše děti. Ty buď můžou vykrajovat požadované tvary, nebo pak slepovat kousky cukroví dohromady. I Pavla Saudková přiznala, že do pečení se vždy zapojí všechny tři její děti. I když si s těstem zpočátku spíše hrály, nakonec mamince pomohly.

Zdroj: novinky.cz, blesk.cz, prahain.cz, Lifee.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz