Velikonoce: Doprovází je zajímavá i humorná fakta

Zdroj: Shutterstock

Když jde například o Vánoce, není pochyb o tom, že je drtivá většina lidí slaví. Dojde-li ale řada na Velikonoce, už to tak jednoznačné není. Ne všichni totiž mají tento svátek v lásce.

Velikonoce představují nejvýznamnější křesťanský svátek. Předchází jim nejen úklid a tzv. čančání domácností, ale také řada tradic. Víte o tomto svátku všechno?

Na Velikonoce nové šaty

„Stará pověra tvrdila, že když si o Velikonocích obléknete nové šaty, budete mít štěstí po zbytek roku,“ píše goodhousekeeping.com.

U nás této pověře nevěříme natolik, abychom ji dodržovali. Nic to ale nemění na tom, že se většina lidí v tento svátek slavnostně obléká. I když to třeba znamená, že ženy nemají přímo nové šaty.

Vajíčka jsou symbolem plodnosti

Existují důkazy, že velikonoční vajíčka pocházejí ze středověké Evropy a křesťané možná ve skutečnosti nebyli těmi, kdo zahájili tradici dávání vajec.

Věděli jste i to, že vajíčka jsou symbolem plodnosti a znovuzrození v mnoha kulturách po celém světě?

Svátek byl pojmenován po anglosaské bohyni Eostre

Vyznavači tohoto svátku věří, že Velikonoce byly pojmenovány po festivalu oslavujícím Eostre a příchod jara.

Má se za to, že jejími posvátnými symboly byl zajíc a vejce, a proto jsou také prominentní ve velikonoční symbolice.

Barva ve znamení krve

„V ortodoxních a východních katolických církvích se vejce barví na červeno, aby reprezentovala Ježíšovu krev,“ píše housebeautiful.com.

Poté jsou tato vejce požehnána a předána členům shromáždění. Dneska je to ale jinak. Nyní jsou většinou jen zábavným způsobem, jak oslavit jarní období, zejména s kreativními nápady na zdobení.

Velký pátek je svátek jen někde

Zatímco Velký pátek je hlavním svátkem pro všechny katolíky, pouze 12 z 50 států považuje pátek před Velikonocemi za skutečný federální svátek.

S Velikonocemi se pojí i preclíky

Když se řekne Velikonoce, většina lidí si automaticky představí vajíčka a králíčky. Je pravdou, že tyto dva symboly jsou nejznámější.

Kdo z vás ale věděl, že se k tomuto svátku pojí také preclíky? A věděli byste i důvod, proč tomu tak je? Prý je to proto, že zákruty preclíku vypadají jako ruce zkřížené při modlitbě.

Zdobení vajec je ukrajinská tradice

Zdobená vejce se nazývala pysankas , která byla vyrobena pomocí vosku a barviv. Barevný zvyk se uchytil až s příchodem ukrajinských přistěhovalců do USA.

Zdroj: goodhousekeeping.com, housebeautiful.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz