V žemlovce nesmí chybět jablka a skořice. Pro mě ale znamená také rozinky a plátky hrušek

Zdroj: Shutterstock

Na slovo žemlovka mnoho mých přátel reaguje negativně. Když někomu řeknu, že tohle jídlo miluji, obvykle se tváří, jako kdybych provedla nějaký trestný čin. Když pak ale dám lidem kolem sebe ochutnat žemlovku, kterou mě naučila moje babička, názor rychle změní.

Na sladké obědy si mnoho mých kamarádů nepotrpí a žemlovka je pro ně jen rozmočené pečivo s jablky. Už několikrát jsem jim ale dokázala, že jde o víc než jen to. Já osobně kombinuji v pokrmu chuť hrušek, tvarohu a rozinek.

Bez hrušek by to nešlo

Základem každé žemlovky bývají jablka. A ty samozřejmě nevynechávám. Jenom je nakombinuji také s plátky šťavnatých hrušek.

Na přípravu žemlovky podle mojí babičky budete potřebovat půl litru mléka, 2 žloutky, 50 gramů rozinek, strouhanku, toustový chléb, máslo, 100 gramů tvarohu, skořici, cukr, 2 jablka a 2 hrušky.

Použít můžete také rum, ve kterém necháte rozinky přes noc. Pokud děláte jídlo pro děti, tento krok vynechte. Pokud se ale chcete zavděčit nevěřícím přátelům tak jako já, mohu opilé rozinky jen doporučit.

Jednoduchý postup

Toustový chléb namočte v mléce, do kterého jste vmíchali cukr a žloutky. Plech vymažte máslem, vysypte strouhankou a vytvořte spodní vrstvu z chleba. Na něj dejte plátky jablek a hrušek obalených ve skořici a cukru. Vše potřete tvarohem a posypte rozinkami.

Přidejte druhou vrstvu chleba a postup opakujte ještě jednou. Vrchní vrstvu chleba potom přelijte rozpuštěným máslem. Žemlovka se pak peče asi 30 minut na 200 °C. Podává se s kakaem.

Zdroj: Autorský recept

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz