Vysoký cholesterol snižují některé potraviny. Zařaďte do jídelníčku ryby, ořechy a olivový olej

Zdroj: Shutterstock

Někdy se mu říká také tichý zabiják. Vysoký cholesterol je často problém, o kterém dlouho netušíme, v našem těle ale dokáže napáchat pořádné škody. Existuje ale několik způsobů, jak ho snížit. A to mimo jiné i tím, co jíme.

Cholesterol je tuková látka potřebná pro fungování těla. Dělí se na dva typy. Takzvaně špatný cholesterol, označovaný také jako LDL, se usazuje na stěnách cév a zvyšuje pravděpodobnost srdečních onemocnění, uvádí Time.

Vysoký cholesterol obvykle nemá žádné konkrétní příznaky a odhalit se dá pouze pomocí krevních testů. Pokud s ním máte potvrzené problémy, nebo pokud se ho obáváte, zařaďte do jídelníčku více následujících potravin, které s ním dovedou bojovat.

Potraviny proti vysokému cholesterolu

Prvním krokem je nahradit nezdravé tuky těmi zdravými. Vyhýbejte se tučnému masu, konzumujte místo toho například ryby, ořechy nebo některé druhy ovoce, jako je třeba avokádo.

Tyto potraviny obsahují omega-3 mastné kyseliny, které s vysokým cholesterolem mohou bojovat. Do jídelníčku zařaďte také chia semínka a používejte častěji olivový olej.

Podle kardioložky Leslie Cho je nejideálnější v případě potvrzených problémů s vysokým cholesterolem přejít na stravu založenou čistě na rostlinné stravě. Bílkoviny tělu dodáte pomocí luštěnin, zaměříte se na konzumaci ovoce a zeleniny.

Cvičení a léky

V některých případech pouze dieta nestačí. Je důležité změnit jídelníček, ovšem pokud s vysokým cholesterolem bojujete dlouhodobě, budete pravděpodobně potřebovat léky, které vám doporučí váš doktor.

Vždy je každopádně důležité myslet na to, že zdraví vám zajistí mimo jiné také cvičení. Není třeba se hodiny trápit v posilovně, minimálně 20 minut lehkého cvičení denně byste si ale nastavit měli, radí článek dostupný na webu Harvard Health Publishing.

Zdroj: Healthline, Time, Harvard Health Publishing, Medical News Today, Cleveland Clinic

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz