Už žádné skvrny: S těmito triky vyčistíte okna i zrcadla dokonale

Zdroj: Shutterstock

Na jaře přichází čas čištění oken. Čerstvý vzduch vybízí k tomu, abyste otevřeli ve všech místnostech dokořán a dopřáli veškerým sklům pořádnou péči. A při té příležitosti můžete umýt také zrcadla.

Jenže čištění oken mnozí z nás nesnášejí kvůli šmouhám, kterých se ne a ne zbavit. I když se vám okno zdá už dokonalé, po uschnutí zjistíte, že je někdy ještě špinavější, než původně bylo.

No není to k vzteku? Co dělat, aby byla všechna okna a zrcadla ve vašem domě čistá dokonale a bez šmouh? Máme pro vás jednoduchý návod, jak toho docílit. A to ve třech krocích.

Domácí čisticí prostředek

Speciální prostředky na sklo sice slibují, že po nich nezůstanou šmouhy, mnohdy to ale není pravda. Navíc jsou drahé a plné chemie a práce s nimi rozhodně není zrovna požitkem.

Proto vám poradíme, jak si vyrobit prostředek na čištění skla doma. Je to velmi snadné. Nebudete potřebovat žádnou speciální surovinu. Stačí vám ocet, voda, trocha alkoholu a popřípadě zubní pasta.

Do vlažné vody přilijete půl hrnku octa a půl hrnku alkoholu. Pokud chcete docílit vůně, přidejte pár kapek esenciálního oleje. Pak už stačí pořádně promíchat a prostředek je na světě.

Zubní pastu použijte na zašlé skvrny, které nejdou z okna smýt snadno. Jednoduše starým zubním kartáčkem vyčistěte nepořádek a okna pak umyjte pomocí připraveného mycího prostředku.

Využijte noviny

Okno nejlépe vyčistíte a odstraníte z něj šmouhy, když využijete místo hadříku obyčejný novinový papír. Pomocí rozprašovače naneste na sklo čistič a novinovým papírem krouživými pohyby leštěte.

Díky tomu se vám nestane, že by na skle zůstávaly například jemné chlupy z látky nebo prach. Po vyleštění setřete zbytek čisticího prostředku stěrkou. Výsledkem bude dokonale čisté okno.

Dbejte na prevenci

Čištění zrcadla v koupelně by vám tímto způsobem nemělo zabrat více než pár minut. Někdy je to ale přesto běh na dlouhou trať. Proč? Protože vy nebo váš partner necháváte na skle cákance a zubní pastu.

Ta po pár dnech jde dolů jen těžko. Pokuste se tedy po každém čištění zubů nebo mytí obličeje zrcadlo otřít, ať s tím později nemáte tolik práce. Prevence je někdy to nejdůležitější.

Na závěr je třeba říci, že podobně jako roztokem z octa a alkoholu vyčistíte okna a zrcadla, se dá prostředek použít i na další skleněné plochy, například vitríny ve skříních nebo skleněná varná deska.

Ušetříte spoustu času, nervů, a především peněz. Uznejte sami, že nebudete muset kupovat nic, co byste už doma neměli.

Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz