Už jste slyšeli o zlatém mléce? Od toho klasického se diametrálně liší

Zdroj: Shutterstock

Pojem zlaté mléko může být pro většinu z nás velkou neznámou. Možná i vy patříte k těm, kteří o něm nikdy neslyšeli, a v podstatě vůbec nevíte, co si pod tímto pojmem máte představit. Natož abyste věděli, jak vám může zlaté mléko prospět.

Pokud zároveň tíhnete k přírodním způsobům léčení mnoha zdravotních neduhů, pak je tento článek určený právě vám. Prozradíme vám v něm, co je to zlaté mléko, kde se vzalo a s čím vám může pomoci.

Co je zlaté mléko?

„Zlaté mléko je nápoj, který pochází z Asie. Je připravován z kombinace asijského koření (kurkuma, kardamom, chilli a zázvor) a rostlinného mléka,“ uvádí Wikipedia.

Zlaté mléko se nejčastěji pije teplé. Nicméně existuje i varianta s názvem Ice Golden Milk která napovídá, že se dá připravit i ve studené podobě.

Co obsahuje?

Hlavní složky zlatého mléka již byly zmíněny o pár řádků výše. Určitě ale uvítáte, když se o každé ingredienci trochu více rozepíšeme a představíme vám její přínosy.

Kurkuma, která obsahuje kurkumin, je známá jako velmi silný antioxidant. Může se pyšnit antibakteriálními účinky, podporuje imunitní systém a je nápomocná při zmírnění kašle. V asijských zemích se jako lék používá již po dlouhá staletí.

O pozitivních účincích zázvoru se toho napsalo mnoho. Zázvor udržuje normální hladinu cukru v krvi, podporuje činnost kardiovaskulárního systému i přirozenou obranyschopnost.

Další nedílnou složkou zlatého mléka je kardamom. I tohle koření nám má po zdravotní stránce hodně co nabídnout. Pomáhá při zažívacích potížích, může ulevit i při nevolnostech. Má detoxikační účinky, prospívá našemu srdci a zlepšuje celkový krevní oběh.

Nesmíme zapomenout ani na chilli, které si většina z nás spojuje s jeho pálivou chutí, a proto se mu hodně lidí vědomě vyhýbá. Chilli podporuje krevní cirkulaci, zvyšuje rychlost metabolismu a indiáni na něho sázeli při horečkách.

Recept na zlaté mléko

Teplé zlaté mléko je výbornou pomocí, když potřebujete zahrát prostydlé tělo. Výborně funguje i na zklidnění organismu, například před spaním. Pokud ho chcete vyzkoušet, zde máte recept.

2 lžičky sušené kurkumy, 1 lžička mletého kardamomu, 2 špetky chilli, 2 lžičky zázvoru. Přidat můžete 2 lžičky medu, 400 ml rostlinného mléka a 1 lžičku mleté skořice.

Rostlinné mléko nalijte do hrnce, přidejte do něho všechno koření a přiveďte k varu. Jakmile mléko dosáhne varu, povařte jej cca 3 minuty a odstavte z plotny. Když mléko trochu vystydne, přidejte med a promíchejte. Zlaté mléko pijte ideálně teplé, pochutnat si na něm ale můžete i v jeho studené variantě.

Zdroj: wikipedia.org, healthline.com, kitchenette.cz, medicalnewstoday.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz