Co je flexitariánská dieta?

Zdroj: Shutterstock

Pokud jste se někdy snažili hubnout, pak jste se určitě zajímali o některou z mnoha diet. Ne každá dieta ale funguje, mnoho z nich navíc není prospěšných pro naše zdraví. Už jste někdy slyšeli o flexitariánské dietě?

Na tento způsob stravování vsadilo již mnoho celebrit. Co představuje flexitariánská dieta, jaké přináší benefity a má nějaké stinné stránky?

Co je flexitariánská dieta?

Nejde ani tak o dietu jako takovou, jako spíše o specifický způsob stravování založený především na stravě rostlinného původu. Rozhodnete-li se stravovat v rámci flexitariánské diety, můžete konzumovat i maso a zároveň také některé živočišné produkty.

Flexitariánská dieta se ve srovnání s tou vegetariánskou a veganskou jeví jako mnohem flexibilnější. Je ideální pro ty, kteří se chtějí stravovat převážně z rostlinných zdrojů, ale zároveň se tak úplně nechtějí vzdát ani masa.

Stravování, které kloubí výhody vegetariánství a požitek z konzumace masa

Za vznikem flexitariánské diety stojí výživová poradkyně Dawn Jackson Blatner. Ta se snažila najít zlatou střední cestu. Podařilo se jí skloubit výhody vegetariánského stravování s požitkem, který nám přináší konzumace masa a živočišných produktů.

V porovnání s veganskou nebo vegetariánskou stravou jde o velmi mírné omezení jídelníčku. Pokud jste vegetarián, vzdáváte se masa, pokud jste vegan, nejíte vůbec nic živočišného původu.

Na čem je založena flexitariánská dieta?

Stejně jako každý jiný způsob stravování má i flexitariánská dieta určitá pravidla. Strava je založena především na zelenině, ovoci, celozrnných obilninách a luštěninách. V jídelníčku nesmí chybět bílkoviny převážně rostlinného původu.

Díky tomu, že je dieta velmi flexibilní, můžete do stravy zařadit maso a živočišné produkty. Tu a tam a samozřejmě s mírou. V rámci flexitariánské diety také omezte cukr a jezte co nejméně zpracovaných potravin.

Na tento způsob stravování vsází i známé celebrity

Flexitariánská dieta je velmi populární mezi celebritami, a to nejen tady u nás v Česku, ale i jinde ve světě.

Podle webu Planetshine.com patří mezi příznivce flexitariánské diety tak například Michelle Obama, Kevin Hart, Katy Perry, Beyoncé, Serena Williams, Marta Stuart, Jamie Oliver, Arnold Schwarzenegger nebo Chris Hemsworth.

Dieta, která neškodí zdraví

Je pravda, že flexitariánská dieta v porovnání s mnoha jinými druhy diet není pro naše tělo zátěží. I mezi odborníky se tak najdou ti, kteří ji považují za správnou.

„Flexitariánská dieta byla označena jako nutričně vyvážená, která pomáhá hubnout zdravou cestou a bez jojo efektu. Podle odborníků se podílí na posilování odolnosti člověka vůči onemocněním a má pozitivní vliv na srdce a celý oběhový systém. Kladně byla hodnocena možnost nevynechat zcela maso,“ uvádí Idnes.cz.

Zdroj: idnes.cz, Planetshine.com, hola.com, bioporadce.cz
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz