Čokoláda nemusí nutně znamenat zruinování diety. Můžete si ji dopřát i během hubnutí

Zdroj: Shutterstock

Na dietách je někdy nejhorší vzdát se toho, co tolik milujeme. Jíst zdravě není až takový problém jako nejíst nezdravě. A spousta lidí má strach dát si jediný čtvereček čokolády s tím, že by šla celá dieta do kytek. To ale není pravda, mlsat se dá i během diety.

Obecně platí, že všeho moc škodí, ale pokud si dáte jednou za čas kousek něčeho kalorického, rozhodně to hned neznamená, že všechny ty dny zdravého stravování předtím byly k ničemu.

Navíc právě co se týče čokolády, existuje celá řada způsobů, jak si ji vychutnat, aniž by to vaši dietu pokazilo. Takže pokud jste milovníkem téhle sladkosti a při vašem hubnutí vám chybí, čtěte pozorně.

Kouzlo v malých porcích

Samozřejmě, že pokud si dáte celou tabulku čokolády místo svačiny, kila půjdou nahoru. Tajemství je v konzumaci pouze malých porcí, které sice zaženou vaši chuť na sladké, ale tělo je pomalu ani nezaznamená.

Denně si můžete dát dva čtverečky čokolády, nebo si dopřát malý kousek čokoládového dortu či čokoládový bonbon. Dejte si ale jasná pravidla, za jakou hranici už nepůjdete, protože jakmile ochutnáte kousek, je pak těžké říci si dost.

Vyzkoušejte tmavou čokoládu

Celá řada lidí na tmavé čokoládě doslova ujíždí. A pokud k nim ještě nepatříte, rozhodně byste měli. Má totiž lepší složení než čokoláda za pár korun, a proto naplní i vaše potřeby po čokoládě mnohem rychleji.

Hledejte v obchodě takovou, která obsahuje alespoň 70 % kakaa. A pokud zjistíte, že vám třeba sama o sobě nechutná, můžete ji rozpustit a namáčet do ní čerstvé jahody. Tím si zajistíte sladkou svačinku, která zároveň neohrozí vaši dietu.

Mixujte

Tento bod vlastně souvisí s bodem výše. Kombinujte čokoládu s jinými jídly. Kromě jahod můžete nastrouhat trochu čokolády do svých ranních ovesných vloček nebo nalámat jeden čtvereček do odpoledního bílého jogurtu.

Díky tomu do sebe dostanete malé množství čokolády, které vám rozhodně nijak neublíží, na druhou stranu ale bude dostatečné na to, aby uspokojilo vaši touhu po sladkém. Nebojte se experimentovat.

Vyzkoušejte alternativy

Čokoláda obsahuje velké množství cukrů a tuků. Především ta levná a nekvalitní je pro naše tělo hrozbou. Proto není úplně od věci porozhlédnout se po nějaké té zdravější variantě.

Existují čokolády, které jsou speciálně upravovány tak, aby měly snížené množství těchto látek a našemu tělu neublížily. Mějte ale na paměti, že ani ty nejsou zcela neškodné a i s nimi by měl člověk šetřit.

Další možností, jak uspokojit touhu po čokoládě, je pití horkých nápojů z odtučněného mléka a z kakaa (neplést s rozpustným Grankem). Jeden hrneček takového nápoje denně vám neublíží a chuť na čokoládu zažene.

Je celá řada způsobů, jak si čokoládu vychutnat a nebát se toho, že dieta tím končí. Myslete vždy na to, že co je levné, je obvykle méně kvalitní, a také na to, že pokud budete dodržovat pravidlo „všeho s mírou“, nemusíte se ničeho obávat.

Zdroj: femina.in, inthecove.com.au, huffpost.com
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz