Urychlete léčbu modřin. Pomůže vám ananas i aloe vera

Zdroj: Shutterstock

Asi každý z nás měl již modřinu. Nárazem dojde k porušení cévy pod kůží a vyteklá krev vytvoří modročenou stopu. Proces hojení trvá až dva týdny, ale můžete jej urychlit několika jednoduchými kroky.

Server Healthline doporučuje základní kroky, které urychlí proces hojení modřiny. Tyto jednoduché techniky zahrnují odpočinek, ledovou terapii, kompresi nebo elevaci.

Ledová terapie

Hned po zranění si na modřinu přiložte led. To může zmenšit velikost modřiny, což urychlí její hojení. Chladná teplota ledového obkladu způsobuje, že krev v dané oblasti proudí pomaleji. Může se tak snížit množství krve, která uniká z cév.

Nepřikládejte však led přímo na modřinu, místo toho jej zabalte například do ručníku. Asi po 10 minutách led sundejte. Pokud byste ho nechali působit příliš dlouho, mohlo by to poškodit vaši pokožku.

Led si můžete na modřinu přikládat několikrát denně, ale mezi jednotlivými obklady dělejte alespoň 20 minutové přestávky.

Komprese

Pohmožděné místo zabalte do elastického obvazu. Ten stlačí tkáně a pomůže zabránit úniku krve z cév.

Použití komprese může zmírnit závažnost pohmožděniny a pomoci snížit bolest a otok.

Elevace

Pohmožděné místo zvedněte tak, aby bylo nad srdcem. Tím zmírníte bolest a odvedete tekutinu z pohmožděného místa.

Máte také ideální příležitost k odpočinku a relaxaci, což může rovněž napomoci procesu hojení.

Arnika

Při léčbě modřin můžete využít i přírodní prostředky, například bylinu arnika, která zmírňuje zánět a otok, a je tak ideálním lékem na modřiny.

Studie z roku 2010 zjistila, že lokální mast z arniky účinně zmenšuje modřiny způsobené laserem. Arnikovou mast nebo gel můžete na modřiny používat několikrát denně.

Krém s vitaminem K

Vitamin K je základní látka, která pomáhá při srážení krve. Ve studii z roku 2002 bylo prokázáno, že krém s vitaminem K snižuje závažnost modřin po laserovém ošetření.

Chcete-li použít tuto léčbu, jemně vtírejte krém s vitaminem K na modřinu alespoň dvakrát denně.

Ananas

Bromelain je směs enzymů, které se nacházejí v ananasu. Bromelain může podle studie z roku 2016 pomoci snížit závažnost modřiny a zmírnit zánět. Ananas můžete jíst nebo užívat doplňky stravy s bromelainem.

Komonice

Komonice je rostlina, která se často používá k léčbě kožních onemocnění a zánětů. Práce Christiane Staiger prokázala, že krém z komonice má hojivé schopnosti, které lze použít k léčbě modřin.

Krém můžete nanášet na modřinu několikrát denně.

Můžete si také udělat obklad ze sušených listů komonice. Listy namočte na 10 minut do vroucí vody. Poté tekutinu sceďte a listy zabalte do ručníku a ten přiložte na pohmožděné místo.

Aloe vera

Philip Shenefelt ve své práci o bylinné léčbě shrnuje, že aloe vera snižuje bolest a zánět. Gel můžete lokálně aplikovat na postižené místo. Ujistěte se ale, že používáte jen ten čistý.

Zdroj: WebMD, Healthline, M. Alam, Accelerated resolution of laser-induced bruising with topical 20% arnica: a rater-blinded randomized controlled trial, 2010, Leslie Baumann, The effects of topical vitamin K on bruising after laser treatment, 2002, Rajendran Ramesh, Potential role of bromelain in clinical and therapeutic applications, 2016, Christiane Staiger, Comfrey: A Clinical Overview, 2012, Philip D. Shenefelt, Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition, 2011

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz