Trápí vás tuk na břiše? Vyzkoušejte jednoduchý dietní plán, který ho dovede odstranit

Zdroj: Shutterstock.com

Obezita je bohužel poměrně běžný problém. Potýkají se s ním muži i ženy napříč všemi věkovými kategoriemi. Mnoho lidí si neuvědomuje, že nadměrné množství břišního tuku může způsobit nejeden zdravotní problém. 

Břišní tuk rozhodně není jen o takzvané pneumatice, která se nevzhledně přelévá přes okraj džínů. Břišní tuk je skrytý strašák a riziko, které bychom neměli brát na lehkou váhu. Jak se ho zbavit? 

Proč je břišní tuk nebezpečný? 

Nebezpečí, které pro naše tělo a zdraví celkově přináší břišní tuk, si většina lidí vůbec neuvědomuje. A to je velká chyba. 

„Nadměrný břišní tuk je nebezpečný, protože obklopuje vnitřní orgány a vystavuje vás většímu riziku vzniku několika druhů zdravotních problémů, včetně srdečních chorob, cukrovky a jaterních problémů,“ varuje utswmed.org

Riziko nejen pro lidi s obezitou 

Hodně z nás je toho názoru, že se nadměrný břišní tuk týká jen lidí, kteří jsou od prvního pohledu obézní. Není to ale pravda. 

Na rozdíl od všeobecného mínění lidé s normálním indexem tělesné hmotnosti neboli BMI, ale s nadbytečným břišním tukem, také čelí zvýšenému riziku zdravotních problémů. 

Proč vzniká? 

Jedním z důvodů vzniku nadměrného břišního tuku je stres. Kortizol, běžně nazývaný stresový hormon, je produkován nadledvinkami ve stresových situacích. „Zatímco stres pohání přejídání, kortizol způsobuje, že se přebytečné kalorie ukládají jako tuk v břiše,“ vysvětluje healthifyme.com.  

Úroveň aktivity člověka také hraje hlavní roli v hromadění břišního tuku. Pokud máte sedavé zaměstnání a pohybu příliš nedáte, může to být důvod vyššího procenta břišního tuku. 

Podobně jako geny, které hrají hlavní roli ve zvýšeném riziku obezity, může být genetika částečně zodpovědná za tendenci těla ukládat tuk v oblasti břicha. 

Jak se ho zbavit? 

Potraviny s přidanými cukry jsou špatné pro vaše zdraví. Konzumace velkého množství těchto druhů potravin může způsobit přibírání na váze. „Zkuste minimalizovat množství cukru ve vaší stravě a zvažte úplné vyloučení slazených nápojů,“ radí healthline.com.  

Zařaďte do jídelníčku více bílkovin, které najdete nejen v mase, ale také v mléčných výrobcích nebo ve vejcích. Bílkoviny vám mohou pomoci nejen zhubnout, ale mohou vám také pomoci vyhnout se opětovnému nabírání hmotnosti. 

Jezte také více potravin bohatých na vlákninu. Především rozpustná vláknina může být zvláště účinná při snižování škodlivého břišního tuku. 

Zdroj: utswmed.org, healthifyme.com, healthline.com 

Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz