Dcera Leoše Mareše už vyzkoušela první příkrm. Nebyla to ale ta nejlepší volba

Leos_Mares
Zdroj: Profimedia

Malá Alex Marešová roste jako z vody a už jí jsou 4 měsíce. To je ideální doba na to začínat s příkrmy. Leoš Mareš sdílel roztomilé video, ve kterém malá Alex ochutnává meloun. Je toto správný první příkrm pro miminko?

Velká událost

Je to vždy velká událost, když miminko dostane svou první nemléčnou stravu. Vtipná videa z tohoto momentu zaplavují sociální sítě. Miminka se zhnusenými obličeji, miminka vyžadující více, miminka vyděšená z toho, co jim to ta máma dává.

Vybrat správný první příkrm má však svá pravidla a rozhodně byste se do toho neměli vrhnout po hlavě.

Nejzákladnějším pravidlem je, že ačkoliv miminko natahuje ručičku, když vás vidí něco jíst, tak nezačínejte dříve než od ukončeného 4. měsíce.

Ideální je začít jednodruhovou zeleninou a tu postupně rozšiřovat. Miminko si na chuť musí zvyknout, proto každý druh zkoušejte 2–3 dny, teprve poté přejděte na další druh.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Leoš Mareš (@leosmares)

Rozhodně nic nedělejte násilím! Mnoho dětských pediatrů má tendenci dítě hodnotit striktně podle tabulek, a tak často maminka slyší, že je dítě moc hubené a musí více jíst. Maminky jsou poté zoufalé a snaží se do dítěte doslova „narvat“ příkrm. Výsledek je takový, že dítě příkrmy začne odmítat úplně.

Vše tedy postupně a v klidu zkoušejte v době, kdy má dítě dobrou náladu a spolupracuje.

Pokud chcete začít kombinovat druhy zeleniny, vždy kombinujte jen to, co již vaše miminko vyzkoušelo. Je to kvůli případné alergii, abyste věděli, co mu způsobilo reakci.

Po zelenině následují kaše, kterými doplníme zeleninové příkrmy. Ideálně tedy zeleninu k obědu, kaši na večer.

Teprve když dítě zvládá tuto kombinaci, začněte s masovými příkrmy, a nakonec s ovocnými. Proč?

Sladké chutě naposledy

Miminko doposud neznalo nic jiného než mateřské nebo umělé mléko. A je jasné, že jablko nebo meloun budou dítěti chutnat více než brambory.

Je tedy třeba, aby si miminko zvyklo nejdříve na to, co mu tolik chutnat nebude, a teprve poté poznalo sladké chutě.
Pokud se tedy vrátíme k videu Leoše Mareše, tak meloun jako první příkrm vhodný není, protože je sladký.

Ale na druhou stranu, stejně jako by děti neměly být posuzované jen dle tabulek, tak ani příkrmy by neměly být striktně rozplánované. A že v teplých dnech dáte miminku „ocucat“ meloun, rozhodně není tak velký prohřešek.

Zdroje: Dětské příkrmy, Instagram
Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz