Trápí vás bílé skvrny na nehtech? Zjistěte, co značí a jaké potraviny mohou předejít jejich vzniku

Zdroj: Shutterstock

Zdravé nehty mají jemně růžovou barvu a na spodní straně jeden bílý půlměsíc zvaný lunula. Možná jste se ale již setkali s bílými skvrnami, které se jakoby zničehonic objeví na vrchní straně nehtů. Co stojí za jejich vznikem a můžete jim předejít?

Co je leukonychie?

Bílé skvrny na nehtech jsou odborně nazývány leukonychie. Celková leukonychie označuje stav, kdy je celá nehtová ploténka zcela bílá. Bílé skvrny na nehtu se označují jako „puntíkatá“ leukonychie, což je typ částečné leukonychie. Existují tři hlavní typy částečné leukonychie:

  • Punctate leukonychia – bílé skrvny
  • Longitudinal leukonychia – bílý pruh podél nehtu
  • Striate or transverse leukonychia – jedna nebo více vodorovných čar

Bílé skvrny na kůži pod nehtem známé jako leukoderma mohou někdy vytvářet dojem částečné leukonychie.

Nejčastější příčinou bílých skvrn na nehtech je poškození nehtového lůžka. K těmto poraněním může dojít, pokud si nehet nebo prst skřípnete, nebo do něj udeříte. Existuje však několik dalších možných příčin.

Plísňová infekce

Bílá povrchová onychomykóza je běžná plíseň nehtů, která způsobuje vznik malých bílých skvrn na nehtech. Častěji se objevuje na nehtech u nohou.

Poškození nebo alergická reakce

Alergická reakce na výrobky na nehty může mít za následek změnu barvy nehtů. Výrobky na bázi akrylu nebo gelu mohou vaše nehty poškodit a vést k těmto bílým skvrnám. Kromě toho může alergická reakce na výrobky na nehty, jako je lak, lesk, odlakovač nebo zpevňovač, způsobit také odbarvení a bílé skvrny nebo fleky.

Známka vážného onemocnění

Podle přehledového článku vydaného v Indian Journal of Dermatology mohou být bílé skvrny ve vzácných případech známkou hypoalbuminémie (pokles koncentrace bílkoviny albuminu v krvi) při selhání ledvin, jater, nebo po akutním onemocnění.

Nedostatek minerálů

Zatímco bílé skvrny na nehtech pravděpodobně nesouvisí s nedostatkem vitamínů nebo jiných živin, bílé čáry nebo rýhy podle studie z května 2012 v Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology souviset mohou, a to hlavně s nedostatkem zinku, vápníku, kyseliny listové a bílkovin.

Další typy nerovnováhy živin mohou způsobit různé typy bílých stop na nehtech, nebo dokonce zcela zbělené nehty. Například nedostatek selenu může vést ke zcela bílým nehtům.

Které potraviny doplní potřebné minerály?

Nejlepším zdrojem zinku jsou ústřice, ale hojně ho obsahuje i červené maso a drůbež. Dalšími dobrými zdroji jsou fazole, ořechy, krabi, humři, celozrnné obiloviny, snídaňové cereálie a mléčné výrobky.

Vápník obsahují hlavně mléčné výrobky, listová zelenina, sójové nápoje s přídavkem vápníku, chléb a vše, co je vyrobeno z obohacené mouky.

Velké množství kyseliny listové najdeme v luštěninách, bramborách, ořeších, pomerančích a zelenině, zejména ve špenátu, zelí, hlávkovém salátu.

Selen obsahují mořské plody, libové maso, těstoviny, rýže, vejce, ovesné vločky, fazole a ořechy, zejména para ořechy.

Mezi potraviny bohaté na bílkoviny patří vejce, libové maso, ořechy, slunečnicová semínka, ryby a korýši, mléčné výrobky, luštěniny, obohacené sójové nápoje, tofu, sójové boby a další sójové výrobky.

Zdroj: Indian Journal of Dermatology, Live Strong, Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology, Health Direct, Healthline, Stylecraze

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz