Těchto častých chyb se můžete dopouštět při přípravě zeleniny. Skladování i zpracování má své nepsané zákony

Zdroj: Shutterstock

Ať již s přípravou zeleniny máte své zkušenosti, nebo jste v rostlinné kuchyni nováčkem, jedna věc je jistá. Příprava zeleniny může být náročná. Možná ani nevíte, že vyhazujete věci, které byste mohli použít, nebo že odstraňujete tu nejvýživnější část zeleniny.

Pokud nekoupíte již předem připravenou a omytou směs salátů v plastové vakuové krabici, je dobré vědět, jak zeleninu, ze které nejspíš ještě trčí zelená nať, zpracovat.

Dobrou zprávou je, že tyto dovednosti je velmi snadné se naučit. Vše, co potřebujete, je trocha cviku s nožem a dávat si pozor na určité chyby. Vaše ovoce a zelenina budou bohatší na živiny a budou chutnat lépe. Navíc ušetříte peníze tím, že si uchováte i poslední zbytky a vaše lednička bude perfektně uspořádaná tak, aby se maximalizovala životnost vaší investice do těchto potravin.

Nákup zeleniny ve velkém může být skvělý způsob, jak ušetřit peníze. V některých obchodech ani nemusíte mít na výběr. Musíte se však připravit na dlouhodobé skladování, nejlépe v chladném a tmavém prostoru.

Cibule a jablka skladujte odděleně

Například brambory a cibule mohou takto vydržet přes měsíc, avšak nikdy byste je neměli skladovat společně. Cibule totiž uvolňuje plyny, které způsobují klíčení brambor a tím jejich rychlejší kazivost. Totéž platí pro jablka – uvolňují ethylenový plyn, který má za následek rychlejší dozrávání ostatního ovoce a zeleniny, proto je skladujte mimo.

Pokud jde o chlazenou zeleninu, jako kapusta, brokolice, mrkev a celer, můžete je uložit do plastového sáčku a umístit nejlépe do chladicího boxu. Naopak třeba houbám se lépe daří v suchém prostředí papírového sáčku.

Když si donesete domů kořenovou zeleninu ještě s natí, nezapomeňte ji před vložením do lednice odstranit. I když bývají zelené vršky jedlé, budou vysávat živiny a vlhkost z kořenů.

Pozor na oxidaci

Další chybou je příprava ovoce a zeleniny dlouho předtím, než je máte v plánu spotřebovat. Může se jednat o skvělý způsob, jak ušetřit čas, avšak ztrácí tímto svou chuť a barvu. Neplatí to úplně pro všechny položky, zejména s těmi, které jsou bohaté na antioxidanty, jako jsou bobule, kapusta, brokolice a červená řepa.

Naopak brambory, jablka, banány, lilek, pastiňák, celer či avokádo oxidují na vzduchu velmi rychle a začnou hnědnout. To můžete omezit potíráním plochy citronovou šťávou, avšak nejlepším způsobem, jak zabránit oxidaci, je chránit je před kyslíkem a uchovávat je až do doby, než je plánujete vařit nebo konzumovat.

Oxidace však není jediný problém. Jakmile ovoce a zeleninu rozkrojíte, vitamíny se začnou rozkládat a dojde ke ztrátě živin a celkové kvality. Příliš brzké krájení může také zvýšit riziko zkažení. To je dobrý důvod, proč kupovat celé ovoce a zeleninu a vyhýbat se již předem nakrájeným.

Pokud plánujete zeleninu tepelně upravovat, dbejte na to, aby velikost jednotlivých kousků byla stejná. Vyhnete se tak tomu, že část bude rozvařená nebo připečená, zatímco jiná část bude stále syrová.

Jediný důvod, proč krájet na různé velikosti, je ten, pokud plánujete v jednom hrnci či pánvi smíchat více druhů zeleniny. Například brambory se budou vařit déle, než brokolice, kterou můžete nechat na větší kousky.

Správný a ostrý nůž je základ

Také dbejte při řezání na dobrý úchop, abyste se nezranili. Používejte vždy kvalitní a ostré nože, jelikož tupé čepele vyžadují ke krájení větší tlak, takže mohou snadněji sklouznout. Existuje několik různých typů nožů, zvolte tedy ten vhodný pro konkrétní potravinu.

Některé slupky, například od banánu či avokáda, jsou samozřejmě nepoživatelné. U mrkve, okurky, brambor nebo zázvoru, byste si měli rozmyslet, než je budete loupat. Obecně platí, že slupky obsahují nejvyšší koncentraci vitaminů, minerálů a antioxidantů a až 30 procent vlákniny, která je dobrá pro vaše zažívání a zvyšuje pocit sytosti. Zkuste tedy nejen slupky, ale i stonky a listové vrcholy použít jako součást vašeho pokrmu, ať již k přípravě pesta či jako součást polévky nebo salátu.

Pokud se rozhodnete pro odstranění slupky, zvolte nejúčinnější metodu loupání, jinak produktem plýtváte. Pro mnoho ovoce a zeleniny nejlépe funguje škrabka, která je však nevhodná u potravin s tenkou slupkou, jako je česnek nebo zázvor.

Umývejte až těsně před zpracováním

Určitě neumývejte ovoce a zeleninu hned, jakmile si je přinesete z obchodu. Podpořili byste tak růst bakterií a urychlili rozklad. S umytím počkejte až těsně před konzumací. Pokud je musíte umýt předem, před uložením by měly být co nejvíce suché.

Pozor také na kontaminaci při přípravě jídla. Je velmi důležité držet ovoce a zeleninu mimo syrové maso a mořské plody, stejně tak od prkének a nožů, které se těchto produktů dotkly.

Pokud vaříte zeleninu ve vodě, kterou nepoužijete například na vývar, ztratíte tak množství živin. Vařením se totiž některé vitamíny vyluhují do vody. Místo toho je lepší připravit zeleninu na páře či v mikrovlnné troubě.

Na druhé straně vitamíny rozpustné v tucích, jsou lépe vstřebatelné, pokud jsou vařené v tuku. Zkuste tedy přidat při vaření do pokrmu trochu tuku, zelenina bude určitě výživnější.

Zdroj: mashed.com, cookist.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz