Sýr je nejčastěji kradeným jídlem ve světě. Ročně se ho ukradne přes 203 milionů kilogramů

Zdroj: Shutterstock

Jídlo se krade dnes a denně po celém světě. Napadlo by vás ale, že nejčastěji kradenou potravinou je sýr? Podle statistik jsou ročně ukradena 4 procenta světového sýra.

Sýrový průmysl představuje poměrně lukrativní byznys. Točí se v něm velké peníze a prodeje sýrů se rok co rok zvyšují. Co dělá sýr tak výjimečným, že se krade v tak obrovském množství?

Zloději nekradou jen pro vlastní potřebu

Pokud někdo ukradne jídlo, máme dojem, že tak učinil pro svoji vlastní potřebu. Bezdomovci kradou jídlo, protože mají hlad, ale nemají peníze.

U sýru to není tak úplně pravda. Ano, někteří ho kradou sami pro sebe, ale větší část odcizeného sýra končí na černém trhu.

Sýry nabízené na černém trhu následné končí prodejem do obchodů a restaurací. Často se prodávají buď pod cenou, nebo naopak draze.

Krádeže v obrovském množství

„Ročně se ukradne odhadem přes 508 milionů liber sýra,“ odhaluje mashed.com. Pro představu milion liber je 453 592 kilogramů.

Abyste si ještě lépe představili, v jakém měřítku se sýry kradou, pak je to váha asi 127 000 automobilů. A to je opravdu hodně.

Důvod krádeže? Peníze

Jaký je důvod, proč je sýr nejkradenější surovinou na světě? Asi nikoho nepřekvapí, že i v tomto případě hrají hlavní roli peníze.

Zpravidla jsou odcizeny drahé sýry, za které zloděj dostane zaplaceno, pokud je předá překupníkovi. Nebo je zloděj prodá sám, ale to je méně častá varianta.

Operace „sýr“ trvají i roky

Ačkoli někdy jde o jednorázové akce, jindy se zloději na krádeže sýrů zaměřují dlouhodobě, řádově v několika měsících či dokonce letech.

Mezi pozoruhodné případy krádeží sýra patří dvouletá operace probíhající od roku 2014 do roku 2016.

„Tehdy zloději operující v italské provincii Reggio Emilia ukradli parmazán v odhadované hodnotě 7 milionů dolarů,“ popisuje yahoo.com. V přepočtu je to asi 154 567 000 Kč.

Během dvou let ukradli asi 14 000 koleček sýra. A není to jediný případ, kdy krádež trvala delší dobu. V roce 2019 byli dva muži z Kalifornie zatčeni za krádež sýru mozzarella v hodnotě 50 000 dolarů během menší dvouleté operace.

Nejčastěji se krade v Americe

Největší procento krádeží připadá na Spojené státy. Ty mají největší světový trh se sýrem, tak se není čemu divit.

Ačkoli je Amerika největším výrobcem sýra, překvapivě je to naše „malá“ Česká republika, kde se sýr konzumuje ve velkém množství.

Zdroj: mashed.com, yahoo.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz