Sušené švestky se v našem jídelníčku objevují málo. Přitom předcházejí stárnutí a mají další benefity

Zdroj: Shutterstock

Dáte si jen tak sušenou švestku? Pro někoho oblíbená svačinka, pro jiného způsob, jak zahnat chutě na sladké, a přitom se necpat hromadou umělého cukru. Švestky se ale v našem jídelníčku objevují jen zřídka, což je velká škoda.

Proč by ani vám švestky rozhodně chybět neměly? Na první pohled skromné, možná až nenápadné ovoce, má totiž vašemu zdraví rozhodně co nabídnout.

Co všechno obsahují sušené švestky?

Po nutriční stránce je tahle sušená dobrota, kolem které většina lidí v obchodě bez povšimnutí projde, opravdu hodně pestrá. Sušené švestky obsahují sodík, řadu vitamínů, nechybí ani přírodní cukry, zdravý tuk, je zde zastoupen i draslík a protein.

Proč jíst švestky pravidelně?

Je hned několik důvodů, pro které rozhodně stojí za to zařadit švestky do jídelníčku a pochutnávat si na nich pravidelně. Nic se nemá přehánět, ale hrstička sušených švestek třeba dvakrát do týdne rozhodně nemůže nic pokazit. Ba právě naopak.

Předchází stárnutí

Podle deníku healtshots.com švestky obsahují antioxidanty, které opravují poškozené buňky. „Tímto způsobem buňky správně fungují a předcházejí známkám předčasného stárnutí.“ To ocení zejména ženy, které se děsí dne, kdy na nich začne být stárnutí vidět.

Prevence proti anémii

Především u žen je častý nedostatek železa. Ten může vyvolat nadměrnou únavu i podrážděnost, pacienta může potrápit dušnost nebo snížená imunita, a tím pádem vyšší náchylnost vůči nejrůznějším bakteriím, virům a nemocem obecně.

Pravidelná konzumace sušených švestek, ideálně několikrát do týdne, může zabránit nedostatku železa v těle.

Zlepšuje trávení

Sušené švestky jsou výborným zdrojem jak rozpustné, tak i nerozpustné vlákniny. Deník webmd.com informuje: „Zatímco rozpustná vláknina pomáhá trávení, nerozpustná je užitečná při pravidelném vyprazdňování.“ Oba typy vlákniny tak v našem těle zaujímají důležitou roli a prostřednictvím švestek můžete tělu zajistit dostatek rozpustné i nerozpustné vlákniny.

Pomáhá při vypadávání vlasů

U nedostatku železa ještě na okamžik zůstaneme. Když tělu chybí tento důležitý minerál, vyvolá to mnoho nežádoucích účinků. Kromě výše zmíněné únavy nebo podrážděnosti jde také o vypadávání vlasů. I tady mohou sušené švestky zafungovat jako prevence proti tomuto problému, který se nevyhýbá mužům ani ženám napříč všemi věkovými kategoriemi.

Zdroj: healtshots.com, webmd.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz