Jane Fonda otevřeně promluvila o svém boji s bulimií. Problém se objevil už v dětství

Zdroj: DFree / Shutterstock.com

Oblíbená americká herečka Jane Fonda je známá svojí otevřeností a upřímností. Nemá sebemenší problém odhalit i citlivé informace týkající se jejího života. Zkušená herečka a fitness guru v jednom se svěřila i ohledně svého boje s bulimií, nad kterou se jí podařilo zvítězit.

Jane Fonda se netají tím, že s touto poruchu příjmu potravy bojovala několik let. Nyní své traumatické zkušenosti, které se na ní podepsaly, předává dál a využívá je k tomu, aby mohla pomoci druhým.

Nezdravou představu o kráse si vytvořila už v dětství

Už jako malá holka si Jane Fonda vytvořila nezdravou představu o kráse. Ke svému otci, herci Henrymu Fondovi, sice vzhlížela, ale byl to právě on, kdo jí do hlavy vštípil myšlenku, že člověk nemůže být milován, pokud není fit a hezký, informuje o hereččině zkresleném vnímání krásy deník fabiosa.com.

Když bylo Jane teprve dvanáct let, její milovaná maminka spáchala sebevraždu. Takový šok s mladou dívkou pořádně otřásl a na psychické pohodě jí nepřidal.

Tlak její profese v ní vyvolal poruchu příjmu potravy

V hereččiných dvaceti letech naplno propukl problém, který ji doprovázel životem po mnoho dalších let. Kvůli tlaku její profese u Jane propukla bulimie. Bulimie je jednou z poruch příjmu potravy.

„Onemocnění se projevuje především záchvaty přejídání a následnou snahou toto nevhodné chování nějak napravit, ovšem naprosto nevhodně. Nejčastěji formou zvracení, případně za pomoci laxativ (projímadel), diuretik (odvodňujících léků) nebo anorektik (léků na hubnutí), dalším hladověním, nepřiměřeným cvičením a podobně“, vysvětluje deník mojezdravi.cz.

Boj trval mnoho let

Herečka bojovala s bulimií mnoho let – více než dvě desetiletí. Na počátku 80. let se jí podařilo nad nemocí vyhrát a z boje odejít jako vítěz. Rozhodně to ale nebylo jednoduché. V jednom rozhovoru s Oprah Winfrey Jane Fonda o bulimii řekla: „Stejně jako alkoholismus je to nemoc popírání. A problém, který si na začátku neuvědomujete, je ten, že je stejně návyková jako droga.“

V roce 1982 poprvé vydala své vůbec první cvičební video. Právě v tomto roce, kdy herečka oslavila 45. narozeniny, se jí podařilo nad bulimií vyzrát a vyhrát.

Herečka se nechala slyšet, že bulimie nebyla jen o jídle. Deník dailymail.co.uk informoval: „Souvisí to s vyplněním prázdnoty,“ řekla herečka. „Jsme nádoby, které potřebují být plné. Jde to ale i jinými způsoby,“ dodala. S každým dalším jídlem, které snědla a dokázala ho udržet, se Jane Fonda cítila silnější. Začala cvičit, aby upevnila svoji schopnost stravovat se normálně. Netají se svým názorem, že nevěří lidem, kteří tvrdí, že se bulimie nedá porazit. Ona je důkazem toho, že to lze.

Zdroj: dailymail.co.uk, mojezdravi.cz, fabiosa.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz