Štíhlá obezita není banalita. Hubený tuk se může týkat i vás

Zdroj: Shutterstock.com

Možná vás po přečtení nadpisu okamžitě napadlo, že něco jako štíhlá obezita přece neexistuje. Mnoho lidí vnímá pojmy „štíhlá“ a „obezita“ doslova jako protipóly a neumí si představit, že by mohly mít cokoli společného.

Asi vás to překvapí, ale termín „hubený tuk“ opravdu existuje. A navíc se týká mnohem více lidí, než si třeba v tuto chvíli dokážete představit.

Co je hubený tuk?

Nejdříve určitě stojí za to si vysvětlit, co to onen hubený tuk vlastně je. Hubený tuk je termín, který se týká vysokého procenta tělesného tuku a nízkého množství svalů.

I když se to může na první pohled zdát jako banalita, hubený tuk rozhodně banalitou není. Lidé, kteří se potýkají s tímto zdravotním problémem, jsou vystaveni riziku nepříjemných stavů.

Může se u nich objevit nejen inzulínová rezistence, ale mají i vyšší riziko vysokého cholesterolu nebo vysokého krevního tlaku.

Proč se tomu říká právě hubený tuk?

Lidé, kteří jsou tzv. hubení tlustí, často vypadají normálně nebo dokonce hubeně, když na sobě mají oblečení. Problém je ale ten, že jsou rosolovití a nemají vůbec žádnou sílu, což je dáno právě nízkým procentem svalové hmoty. Odtud pochází termín hubený tuk.  

Hubený tuk může dokonce postihnout lidi, kteří si myslí, že dělají všechno správně se svou stravou a cvičením. Možná jste to sami zažili: chodíte pravidelně do posilovny, každý týden děláte kardio, jíte zdravě a stále vypadáte hubeně.

Jak poznáte, že se týká i vás?

Moc necvičíte. Upřímně se podívejte na svou cvičební rutinu. Snažíte se o 150 minut mírného cvičení týdně? Cvičíte vůbec? Lidé jsou s větší pravděpodobností hubení, když sami sebe šidí na cvičení.

Vaše strava není výživná. Zatímco přemýšlíte o svých cvičebních návycích, přemýšlejte o tom, co máte tendenci jíst pravidelně. Pokud moc necvičíte a nemáte skvělou stravu, jste v ohrožení, i když vypadáte štíhle.

Jak se ho zbavit?

Existují dva způsoby, jak se vypořádat s hubeným tukem: ztráta tuku a budování svalů. Můžete se tedy zaměřit na to, abyste cvičili správné cviky. Klidně si nechte poradit, navštivte posilovnu a využijte dohled odborníka.

Soustředit se můžete i na svoji stravu. Vaším cílem je zbavit se přebytečného tuku tak, že ho v ideálním případě přeměníte ve svalovou hmotu.

Zdroj: womenshealthmag.com, legionathletics.com, healthline.com

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz