7denní dieta se zelnou polévkou. Jde to rychle, ale pozor na jojo efekt

Zdroj: Shutterstock.com

Potřebujete zhubnout v krátkém čase? Pak zkuste sedmidenní dietu se zelnou polévkou, která je často označována jako nejlepší cesta k rychlému hubnutí. Dieta trvá týden a slibuje úbytek hmotnosti 3 až 5 kilogramů. 

Jak tahle dieta funguje a skutečně vám může přinést kýžené výsledky? Zkusit ji můžete třeba před dovolenou, kdy budete chtít shodit do plavek nebo před svatbou, abyste se vešli do šatů.  

Více o dietě se zelnou polévkou 

Dieta se zelnou polévkou je dieta pro rychlé hubnutí. Jde o krátkodobý typ diety, v tomto případě se doporučuje držet dietu sedm dní.  

Dieta funguje přesně tak, jak její název napovídá – jeden týden nejíte téměř nic jiného než domácí zelňačku. 

„Každý den si také můžete dát 1–2 další potraviny, jako je odstředěné mléko, ovoce nebo zelenina,“ doplňuje healthline.com

Dieta není vhodná pro dlouhodobé hubnutí 

Měli byste myslet na to, že tento dietní plán není vhodný pro dlouhodobé hubnutí. Slouží opravdu jen pro krátkodobé účely. „Pokud budete tuto dietu držet delší dobu, váš imunitní systém se oslabí,“ varuje před negativním dopadem diety stylecraze.com.  

Jak to funguje? 

Dieta se zelnou polévkou funguje tak, že nastartuje metabolismus vašeho těla a mobilizaci tuků. Tato dieta omezuje váš příjem kalorií a nutí vaše tělo používat tuk jako zdroj energie. 

I když se dieta se zelnou polévkou může tvářit jednoduše, pokud jde o její princip, co se týče dodržování diety, pro mnoho lidí to není žádný med.  

Při dietě totiž dochází k výraznému snížení kalorického příjmu. Také je nutné si uvědomit, že celý týden jíte převážně jen polévku – a ta se může rychle přejíst.  

Existuje mnoho různých verzí receptu na zelnou polévku, ale z větší části je bez tuku a skládá se ze zelí, jiné zeleniny, bylinek, koření a vývaru. 

Co můžete jíst? 

Každý den můžete k libovolnému množství zelné polévky sníst také 1-2 potraviny. Řadí se sem například ovoce – jablko, broskev, švestka, pomeranč, nektarinka, meloun a kiwi. 

Vybírat můžete i ze zeleniny – celer, mrkev, špenát a zelené fazolky. Povolují se také nízkotučné mléčné výrobky, jako tvaroh nebo jogurty.  

Je to bezpečné? 

„Dieta se zelnou polévkou slibuje rychlé hubnutí, ale odborníci se shodují, že to není udržitelná varianta,“ varuje verywellfit.com.  

I když s dietou zhubnete, je zde poměrně velké riziko, že jakmile se vrátíte zpátky k normálnímu stravování, získáte ztracená kila zpátky. Objeví se jojo efekt, při kterém přiberete i nějaké to kilo navíc jako „bonus“.  

Zdroj: healthline.com, stylecraze.com, verywellfit.com 

Autor: Karolína Nezbedová 

Přidat na Seznam.cz