Staročeská žebračka. Zužitkujete díky ní zbytky chleba

Zdroj: Shutterstock

Nenechte se odradit názvem. Ten ve vás může evokovat dojem, že není o co stát, ale opak je pravdou. Staročeská žebrácká polévka rozhodně není chudá – a to ani kaloriemi, ani surovinami, natož pak chutěmi, těmi dokáže velmi mile překvapit.

Staročeská chlebová polévka je jemně navinulá, je cítit po česneku a díky křupavé cibulce na povrchu je jedním slovem dokonalá. Na první pohled sice působí chudě, ale na chuti to znát není.

Skvělý způsob, jak zužitkovat starý chléb

Určitě i vám se někdy stalo, že vám doma zůstal starý kousek chleba. K jídlu sám o sobě už zrovna nelákal, proto pravděpodobně skončil v koši. A to je škoda.

Naše babičky nesnášely plýtvání, natož pak plýtvání jídlem. Dobře věděly, jak všechny zbytky zužitkovat, a dokázaly z nich vytvořit skvělé jídlo.

Jedním ukázkovým příkladem je podle webu Český rozhlas Sever právě staročeská žebračka čili polévka, do které se dá starší chléb skvěle zužitkovat.

Jak připravit staročeskou žebračku

Našli jste doma kus staršího chleba? Zpracujte ho podle receptu z webu TopRecepty a připravte chutnou žebráckou polévku.

Co potřebujete na přípravu? ¼ chleba, 2 l vody, kmín, sůl, pepř, 1 kostku masoxu, 200 ml smetany, 2 vajíčka. Přidat můžete i brambory, zakysanou smetanu a petrželku.

Začněte tím, že chleba nakrájíte na kostičky a ty vhodíte do vroucí vody. Přidejte sůl, kmín a jednu kostku masoxu. Povařte do chvíle, dokud se chleba z větší části nerozvaří. Poté stáhněte hrnec z plotny a všechno dohladka rozmixujte.

Vraťte zpátky na sporák, přilejte smetanu, dochuťte solí a pepřem, a ještě chvíli povařte. Do horké polévky zašlehejte 2 vajíčka. Jestli chcete, můžete přidat vařené brambory. Na závěr je možné polévku ozdobit trochou zakysané smetany a petrželkou.

Zdroj: sever.rozhlas.cz, toprecepty.cz, ceskatelevize.cz, region.rozhlas.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz