Smrž: zdravá jarní houba, na které lze i vydělat

Morel Mushroom Background
Smrže (zdroj: samphotostock.cz)

Smrž patří mezi jarní houby, které rostou i v České republice. Houbaři tedy mohou vyrazit do lesa a přinést si domů pochoutku, jež je navíc zdravá.

Výskyt smržů

Smrž je rod vřeckovýtrusých hub, které rostou na jaře, a to především od dubna do května. Vášniví houbaři tedy mohou aktuálně vyrazit na „lov“. Tyto houby přitom rostou v celém mírném pásmu severní polokoule a vyskytují se rovněž v Austrálii. Sbírat je lze tedy i v České republice, přičemž u nás je nejrozšířenějším druhem smrž obecný (Morchella esculenta).

Jak smrže poznat a kde rostou?

Smrž má poněkud netypický klobouk, který má síť žeber a některým lidem připomíná včelí plástve. Barva se přitom pohybuje od bílé přes žlutou (smrž obecný) až po černou. Všechny druhy jsou přitom jedlé. Tyto houby se vyskytují v křovinách a lesích, v příkopech u cest nebo na neobdělané půdě. Pokud tedy vyrazíte do přírody, můžete si domů přinést výtečnou surovinu do kuchyně.

Využití v kuchyni

Jak už jsme uvedli, u nás je nejrozšířenější smrž obecný. Přinesete-li si ho domů, můžete jej použít čerstvý, ale doporučuje se jej usušit, protože tím se zintenzivní jeho vůně. Lze ho použít třeba do smaženice, omáček i k masitým jídlům. Za jeden z nejlepších způsobů přípravy jsou ovšem považovány nadívané plodnice (použít můžete např. sýr, cibuli a koření).

Smrž z hlediska zdraví

Některé druhy hub jako např. hlíva ústřičná jsou považovány za velmi zdravé. To samé ovšem platí i pro smrže, které jsou v některých oblastech světa (např. ve Střední a Východní Asii) využívány v léčitelství odedávna. Tytou houby totiž podporují imunity a přispět mohou i k hojení zánětů. Navíc u nich byly objeveny antioxidační účinky a mluví se dokonce o jejich protirakovinných účincích.

Zajímavosti o smržích

  • Smrž obecný či špičatý patří mezi houby, které lze na některých místech prodat. Cena za 1 kg se přitom může pohybovat kolem 1 000 Kč.
  • U nás ale tyto houby nejsou ceněny tolik jako např. ve Francii, Itálii nebo ve Spojených státech amerických.
  • Tyto houby jsou sice zdravé, ale nedoporučuje se je jíst syrové. Tepelně neupravené totiž mohou způsobit potíže jako závratě, průjmy či zvracení.
  • Při tepelné úpravě se přitom nemusíte obávat, že se rozvaří. Na rozdíl od některých jiných hub si totiž zachovávají konzistenci.
  • Smrž obecný se u nás nevyskytuje příliš hojně. Naleznete-li jej, pamatujte, že pro šíření plodnic je důležitý vítr. V okolí se tedy mohou vyskytovat další houby, a to ve směru převažujícího větru.
Přidat na Seznam.cz