První jarní houby. Sbírat lze šťavnatku, kačenku či smrže

Smrže patří mezi nejoblíbenější jarní houby (zdroj: samphotostock.cz)

Jarní houby sbírají především zkušení houbaři, protože „praváky“ právě nepřipomínají. Přesto jsou mnohé z nich jedlé a některé dokonce velmi chutné.

Šťavnatka březnovka

Jak napovídá druhový název, tato houba roste už v březnu, přičemž výjimečně se může objevit i koncem února. Ačkoli příliš jedle nevypadá, ve skutečnosti si ji nelze splést s žádnou jedovatou houbou. Přesto bude úlovkem především zkušených houbařů, kteří ji milují. Na jaře totiž bývá po „hubenějších“ zimních měsících prvním větším úlovkem, z něhož si lze připravit spoustu velmi dobrých pokrmů. V lese se tedy na jaře zkuste zaměřit právě na šťavnatku.

Kačenka česká

Tato houba z čeledi smržovitých má hezký český název. V lesích a hájích se objevuje už v březnu a dubnu. Aktuálně se už ovšem nevyskytuje příliš hojně, protože její přítomnost je v Česku čím dál vzácnější. To je velká škoda, neboť kačenka česká je považována za jednu z nejchutnějších hub, zároveň nabízí široké kuchyňské využití a lze ji i sušit. Pokud tedy chcete vyrazit na houby, podívejte se právě po kačence, která většinou roste ve skupinách.

Další smržovité houby

Smrže jsou jarní houby, které mají poněkud atypický klobouk, čímž se podobají právě kačence. Disponuje totiž sítí žeber a trošku připomíná včelí plástve. Barva přitom může být bílá, žlutá (smrž obecný) anebo černá. Všechny druhy jsou přitom výborné jarní houby, které se objevují především v dubnu. V některých zemích (např. ve Francii či v USA) se smrže dají koupit na trzích, protože zde zde patří k velmi oblíbeným houbám. Musíme ovšem doplnit, že mají dosti výraznou chuť, takže to s nimi nepřehánějte.

Ucháč obrovský

Ucháč obrovský je smržům částečně podobný, jeho klobouk, který může měřit na výšku i na šířku 5 až 18 cm, ovšem připomíná spíše ucho (odtud rodový název). Roste od března do května, ovšem ne nijak hojně. Ačkoli jsou mladé ucháče velmi chutné, pro starší plodnice už to neplatí. Ba co víc, sběr této houby je doporučován pouze zkušeným houbařům. Ucháč obrovský se totiž velmi podobá ucháči obecnému, což je nebezpečně jedovatá houba, takže je nutné oba druhy umět dobře rozeznat.

Lanýže rostou i v ČR, sbírat se však nesmějí. Za tyto houby se přitom platí i 100 000 Kč za kilogram

Závojenka podtrnka

Mezi první jarní houby je nutné počítat i závojenku podtrnku. Její druhový název odkazuje ke skutečnosti, že neroste v lesích, ale spíše v sadech a zahradách, a to nejen pod trnkami, ale také pod švestkami nebo třešněmi. S těmito stromy tvoří tzv. mykorhizu, neboť žije symbioticky s jejich kořeny. Závojenka podtrnka se objevuje na přelomu března a dubna a opět disponuje výtečnou chutí. Ovšem pozor! Méně zkušení houbaři si ji mohou splést s jedovatými závojenkami.

Kde rostou houby v zimě. Nasbírat lze i velmi zdravé druhy

Přidat na Seznam.cz