Smažená tarantule: Pochoutka z Kambodže, která původně bojovala proti hladomoru. Má využití i v tradiční medicíně

Zdroj: Shutterstock

Pro někoho i samotná představa živé tarantule představuje pomalu infarktový stav. Natož pak kdyby měli tuhle chlupatou potvoru ochutnat. Mnohým to přijde nemyslitelné, pro jiné je velkou pochoutkou.

Že vám to přijde nechutné? Vám možná, ale pro obyvatele Kambodži a samozřejmě i pro turisty, kteří sem přijíždějí, je právě smažená tarantule velkou pochoutkou.

Tarantule pomohly Kambodžanům přežít

Zatímco v našich končinách je představa konzumace osminohé chlupaté potvory nemyslitelná, pro obyvatele Kambodže je to naprosto samozřejmá věc.

Navíc taková, která sahá opravdu daleko do historie. V 70. letech se je naučili lovit a jíst především kvůli hladomoru, který v té době v zemi panoval.

„Kambodžané po generace lovili tarantule kvůli jídlu,“ píše dw.com. Využívaly se také v tradiční medicíně.

Turistická atrakce

Dříve pomohly tarantule k přežití Kambodžanů sužovaných hladem, dnes je to pochoutka, která se stala turistickou atrakcí.

„Dnes najdete smažené tarantule na rozích ulic po celé Kambodži za cenu pouhých deseti až dvaceti centů za kus,“ zmiňuje foodandwine.com.

Ve většině případů natrefíte na mladé prodavačky tarantulí, pro které je pohled na rozechvělé turisty odhodlávající se tuto pochutinu ochutnat velká zábava.

Svačina v ohrožení?

Dříve bylo tarantulí všude dost. Místní dokonce hovoří o svých zkušenostech, kdy velké masy pavouků odháněli s pomocí zapáleného ohně.

V posledních letech jich je ale méně a méně. Proč tomu tak je? Na vině jsou kaučukové a kešu plantáže, které postupně nahrazují kambodžské lesy. V těch tarantule přirozeně žijí.

Dalším viníkem je nelegální dřevařský průmysl. Lesů je stále méně a méně, zrovna tak i tarantulí. Proto je tato slavná pochoutka z Kambodže v ohrožení.

Jak se připravují?

Lovci tarantulí nejdříve s pomocí pinzety odstraní tesáky. Poté se tarantule pečlivě omyjí čistou vodou. Následuje rychlá smrt.

Zkušený lovec ví, že tarantuli rychle zabije ostrým bodnutím do břicha. Následuje dochucování. Nejčastěji se používá obyčejná sůl a nějaké bylinky. Ty se vetřou do tarantulí.

Následně se takto ochucené tarantule vhodí do rozpáleného oleje. Stačí jen pár minut a tarantule jsou hotové, tedy připravené ke konzumaci.

Někteří tarantule zabalí do banánových listů a grilují je na rozpáleném ohni. Dostanete-li se někdy do Kambodže a budete-li mít dostatek odvahy, určitě smaženou či grilovanou tarantuli vyzkoušejte. Možná budete překvapeni, že je to vlastně docela dobrota.

Zdroj: dw.com, foodandwine.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz