Slaninový džem je ideální do hamburgeru. Připravte si kousek Ameriky u vás doma

Zdroj: Shutterstock

Slaninový džem pochází z Ameriky. Slanina je tam ostatně velmi oblíbená ke snídani, obědu i k večeři. Oblíbenost této uzeniny se postupně dostala dále do světa a už je známá a využívaná i u nás. Připravit si jakýkoliv pokrm ze slaniny není vůbec těžké. Složitý na přípravu není ani slaninový džem. Vyzkoušejte ho!

O co jde

Slaninový džem je směs vybraných ingrediencí. Základem je slanina, cibule a česnek. Vše se jednoduše smíchá dohromady.

Hotový džem se může využívat jako pomazánka nebo jako dresink k různým pokrmům, jako jsou hamburgery, sendviče nebo hot dogy. Oblíbenci slaných snídaní uvítají džem i na vafle.

Slaný džem lze připravit z různých druhů slaniny. Konečná chuť může být tedy pokaždé jiná. Nejčastěji se využívá slanina pepřená, dřevem uzená nebo ochucená javorovým sirupem.

Postup

Nejprve si nakrájejte nadrobno cibuli a zhruba 5 minut ji restujte na oleji. K cibuli dále přidejte slaninu, která se bude opékat do křupava. Pozor, aby se nespálila. Až bude slanina křupavá, přidejte hnědý cukr, jablečný ocet a trošku vody. Směs se bude redukovat po dobu 10 minut. Občas zamíchejte, aby se směs nepřipálila.

Šéfkuchař Yankel Polak do slaninového džemu dokonce přidává kávu a kečup.

Když se takto rozmixovaný džem uzavře do nádoby a pevně uzavře, vydrží v ledničce až 30 dní, nebo ho lze dokonce zamrazit po dobu 6 měsíců.

Vylepšení chuti

Autorka mnoha zajímavých receptů Susan Olayinka doporučuje pro bohatou chuť a barvu použít balzamikový ocet. Sůl přidávejte opatrně, protože slanina jí sama o sobě obsahuje dost. Chuť můžete také obohatit javorovým sirupem.

Aby byl džem více kořeněný a pikantnější, můžete do něj přidat chilli nebo jalapeños papričky.

Můžete ale zvolit i druhy koření, které jsou v našich končinách běžnější, například pepř, papriku nebo nové koření.

Zdroje: Wise-Geek, Tasting table, Just Cook

Autor: Denisa Richter

Přidat na Seznam.cz