Skořice má mnoho zdravotních benefitů. Pozor ale na to, jaký druh používáte

Zdroj: Shutterstock

Výtažky z kůry i listů, květů, plodů a kořenů skořicovníku se používají v tradiční medicíně po celém světě již tisíce let. Také západní medicína začíná objevovat pozitivní účinky skořice na lidské zdraví. Jako vždy však platí – všeho s mírou.

Má protizánětlivé vlastnosti

Přínos skořice je ve skutečnosti zřejmě způsoben jednou z jejích antioxidačních sloučenin – cinnamaldehydem, který jí dodává bohaté aroma a chuť a může také snižovat záněty.

Snižuje hladinu cukru v krvi

Vědci se již desítky let zabývají tím, zda skořice může pomoci lidem s cukrovkou 2. typu snížit hladinu cukru v krvi. Studie Richarda Andersona zjistila, že u lidí na inzulinové terapii, kteří denně užívali doplňky stravy se skořicí, došlo po 40denním režimu k výraznému (a trvalému) snížení.

Snižuje hladinu cholesterolu

U účastníků stejné výše uvedené studie došlo kromě snížení hladiny cukru v krvi také ke zlepšení hladiny cholesterolu a triglyceridů. Samostatná metaanalýza 10 studií rovněž zjistila, že každodenní konzumace skořice vedla ke „statisticky významnému“ snížení celkového cholesterolu a také LDL neboli špatného cholesterolu.

Zlepšuje citlivost na hormon inzulín

Inzulinová rezistence je charakteristickým znakem závažných onemocnění, jako je metabolický syndrom a diabetes 2. typu. Dobrou zprávou je, že podle studie z roku 2008 může skořice výrazně snížit inzulinovou rezistenci a pomoci tak tomuto důležitému hormonu plnit jeho úkoly.

Dva hlavní druhy skořice

Z hlediska zdravotních přínosů je důležité rozlišit dva hlavní druhy skořice. Cejlonská skořice pochází ze Srí Lanky a jižní Indie, má jemnější a sladší aroma a je pro lidské zdraví prospěšnější než skořice čínská. Je však méně běžná, obvykle pro ni musíte do specializovaného obchodu s kořením.

Cassia skořice pochází z jižní Číny a jedná se o běžnější (a relativně levný) typ skořice, který můžete koupit v obchodech s potravinami a používat při pečení. Její vůně je intenzivnější než u cejlonské skořice.

Skořice Cassia obsahuje ovšem sloučeninu kumarin, která může být při požití většího množství toxická. Ačkoli by bylo obtížné dosáhnout nebezpečného množství kumarinu pečením se skořicí, užívání příliš velkého množství doplňku stravy – například koncentrované skořicové tablety – by mohlo být potenciálně nebezpečné. Proto je velmi důležité hledět na kvalitu doplňků stravy.

Zdroj: Cleveland Clinic, Healthline, WebMD, Richard A. Anderson, Cinnamon Improves Glucose and Lipids of People With Type 2 Diabetes, 2003, Olivia J. Phung, Cinnamon Use in Type 2 Diabetes: An Updated Systematic Review and Meta-Analysis, 2013, Richard A Anderson, Chromium and polyphenols from cinnamon improve insulin sensitivity, 2008

Autor: Dominika Jandorová       

Přidat na Seznam.cz