Saké: japonský nápoj, který může pomoci s mnoha zdravotními komplikacemi

Saké zná mnoho Čechů pouze z japonských filmů, anebo ze západních snímků, které nějak odkazují ke kultuře Japonska. Tento zajímavý alkoholický nápoj dnes ale můžete jednoduše sehnat i u nás.

Historie saké

Saké v japonštině označuje v podstatě jakýkoli nápoj s obsahem alkoholu. V češtině se však jedná o označení pro alkoholický nápoj kvašený z rýže, který se v Japonsku nazývá Nihonšu a má dlouhou historii, neboť je zde znám už téměř 2 000 let. Jenže tento ostrovní stát není jeho původní domovinou. Saké se sem totiž dostalo stejně jako samotné pěstování rýže z Číny, kde se vyrábělo už několik set let př. Kr. V Japonsku se ale nápoj rychle rozšířil a stal se i součástí rituálů.

Kde saké ochutnat?

Saké se u nás prozatím v běžné distribuční síti příliš neobjevuje. Můžete si jej ale objednat v některém ze specializovaných e-shopů. Kromě toho v České republice existují také japonské restaurace, na jejichž nápojovém lístku se saké také samozřejmě objevuje. Alkoholický nápoj kvašený z rýže můžete ochutnat i přímo v Japonsku, nicméně problémy by vám zde mohl dělat samotný název, takže se může klidně stát, že dostanete něco jiné (viz níže).

Výroba a podávání saké

Saké je vyráběno ze speciálních odrůd rýže, které se nazývají sakamai. Celý proces se přitom velmi podobá výrobě piva. Saké má ale více alkoholu, jehož obvykle obsahuje 13,5 až 17 %. Existují ovšem ještě silnější varianty, při jejichž výrobě se používá postup podobný výrobě portského vína. Ty mívají i 25 %, což je společně se silnou chutí už opravdu hodně. Doplňme, že pokud byste chtěli saké servírovat tradičně, správně se má nalévat do malých dřevěných či keramických kalíšků.

Saké z hlediska zdraví

Saké je v Japonsku známé jako zdravý nápoj. Pozitivní účinky má na trávení, stejně jako na vlasy a pokožku. Mluví se o něm ale dokonce v souvislosti s kladným vlivem na cukrovku, osteoporózu nebo rakovinu. Preventivně prý také působí proti Alzheimerově či Parkinsonově chorobě. Saké také podporuje imunitní systém a pomáhat může i při alergiích. Musíme ovšem upozornit, že se stále jedná o alkoholický nápoj. S konzumací byste to tedy neměli přehánět a nepít ho ve větším množství v dlouhodobém časovém horizontu, protože pak působí negativně jako každý jiný alkohol.

Zajímavosti o saké

  • Správné označení je „sake“. Dlouhé „a“ na konci názvu vzniklo v anglosaských zemích, aby bylo jasné, že se slovo nevyslovuje „sejk“.
  • Pokud byste si v Japonsku objednávali saké (s dlouhým „a“), mohlo by se vám stát, že v restauraci dostanete lososa.
  • Saké sehrálo roli během světové války, kdy jej konzumovali piloti kamikaze, kteří si jej dávali na kuráž před sebevražednými misemi.
  • Pokud si pořídit láhev saké a budete jej chtít doma servírovat dle japonských tradic, objednejte si také sety na saké, které některé české e-shopy rovněž nabízejí.
  • Saké je v Japonsku spojeno s tradičním náboženstvím zvaném šintoismus. Stejně jako čaji či rýži mu vládne liščí bohyně Inari Ókami.
Přidat na Seznam.cz