Sacharidové vlny: Dostaňte se do kondice s jídelníčkem, při kterém se může i mlsat

Zdroj: Shutterstock

K nabrání svalové hmoty a vyrýsování těla nestačí pouze opakování sérií v posilovně, zvedání činek a fyzická námaha. Pokud chcete svému tělu dopřát jen to nejlepší a z tuku udělat svaly, důležitý je i správný jídelníček. Existuje celá řada diet pro tento účel. Takzvané sacharidové vlny jsou spolehlivým a snadným pomocníkem.

Jako sacharidové vlny označujeme dietu, která je založena na střídání množství sacharidů v potravě, kterou každý den přijímáme. Člověk musí svému tělu dopřát všechny potřebné látky, některých ale nepotřebujeme tolik.

Díky sacharidovým vlnám dáte tělu přesně to, co vyžaduje. Pokud k vašemu novému jídelníčku ještě dvakrát týdně zajdete do posilovny, brzy se budete moci těšit z toho, jak se vaše tělo mění.

Podle nutričního terapeuta spolupracujícího s webem Ladylab a odborníka na hubnutí jsou právě sacharidové vlny jednou z diet, která skutečně dává smysl. Odůvodňuje to tím, že se jedná o dietu, která se opírá o fungování lidského metabolismu.

Záleží na jedinci

Jídelníček sacharidových vln se sestavuje nejprve z tuků a bílkovin. Těch bude každý den stejný počet. Vždy ale záleží na tom, jak je konkrétní jedinec stavěný. Nedá se tedy říci, kolik přesně byste měli těchto látek v jídelníčku mít.

Záleží na tom, zda jste muž, nebo žena, jaká je vaše hmotnost, jaký výkon dokážete během cvičení podávat a jaký máte metabolismus. Abyste správně nastavili množství bílkovin a tuků, je potřeba své tělo dobře znát.

Poradit vám mohou i odborníci, kteří podle testů vytvoří jídelníček přesně na míru tomu, co konkrétně vaše tělo potřebuje. Pak už stačí jen dodat právě ony sacharidové vlny a máte hotovo.

Od 50 do 300

Vzorový jídelníček sacharidových vln říká, že navyšování sacharidů by mělo probíhat postupně, ideálně od pondělí do neděle, aby člověk vždy věděl, kolik přesně cukrů si denně může dovolit.

Sacharidové vlny je nejvhodnější cyklovat jako 50, 50, 100, 150, 200, 250 a 300. To znamená, že k námi zvolenému jídelníčku s připraveným množstvím tuků a bílkovin v pondělí a v úterý dodáme 50 gramů sacharidů.

Ve středu to pak bude 100 gramů, ve čtvrtek 150, v pátek 200 a o víkendu 250 a 300 gramů. Samozřejmě lze vlny cyklovat i jinak, tento cyklus je ale u zkušených trenérů a sportovců doporučen.

Mlsný den

Výhodou této diety je takzvaný mlsný den. Jde o den, ve kterém si můžete dopřát prakticky cokoli, aniž byste se zajímali o to, kolik sacharidů ten den vaše tělo přijme.

Mlsný den si dopřejte jednou za měsíc. Vždy se pokuste, aby padl přesně na den, kdy máte v klasickém cyklu nastavený největší příjem sacharidů. Právě proto, že sacharidy slouží k dodání energie, která se při dietě snižuje.

Po tomto „nastartování“ je vhodné pokračovat dnem, ve kterém sacharidů přijmete co nejméně. Navíc myslete na to, že mlsný den znamená nejen neomezenou konzumaci sacharidů, ale také tuků.

Pokud o sacharidových vlnách uvažujete a sami si nevíte rady, kontaktujte odborníky, kteří vám rádi pomohou. Sestavit jídelníček lze i pomocí nejrůznějších webových stránek, osobní konzultace s trenéry jsou ale vždy nejjistější variantou.

Zdroj: goldfitness.cz, ladylab.cz, zdravi-leky.cz

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz