Rýmovník: pomůže zatočit s rýmou i dalšími problémy

Rýmovník
Rýmovník a další pomocníci proti rýmě

Rýmovník je rostlinou, která se v posledních letech dostává stále více do obecného povědomí. Jedná se totiž o velice účinnou zbraň proti rýmě a navíc disponuje i mnoha dalšími pozitivními vlastnostmi.

Původ lze hledat v Austrálii

Pojmenování rýmovník bývá někdy používáno jako synonymum pro rod rostlin s názvem molice (Plectranthus). Většinou se ale jedná o jméno pro jeden konkrétní druh, totiž Plectranthus argentatus. Tento listnatý keř, který bývá obvykle vysoký kolem jednoho metru, pochází z Austrálie, a to z pohraničí mezi státy Queensland a Nový Jižní Wales. Původně byl popsán botanikem Stanley Thatcherem Blakem (1910–1973), přičemž právě jím použitý druhový název argentatus znamená latinsky „stříbro“, což odkazuje ke specifické barvě jeho listů.

Kde můžeme ochutnat?

Rýmovník má sice svou původní domovinu v Austrálii, nicméně v současné době je rozšířený i na dalších kontinentech. Díky svým léčivým účinkům (viz níže) je běžně dostupný i v České republice a používaly ho již naše prababičky. Ani dnes si tedy není problém pořídit sazeničky a vypěstovat si rostlinu pěkně doma, protože se nejedná o žádný problém. Jeho zdraví prospěšné listy totiž nejenže příjemně provoní každou místnost v interiéru,ale využít je dokonce lze i v kuchyni v některých receptech.

Léčivé účinky

Jak už asi vypovídá samotný název, rostlina především účinkuje při nachlazení, rýmě a bolestech v krku, a to díky obsahu účinných vonných silic. Stačí si tedy utrhnout jeho list, rozmačkat jej a pořádně se nadýchat výparů. Obecně se totiž považuje za dané, že nejúčinnější je právě inhalace. Rýmovník bývá navíc označován za natolik účinný, že může pomoci rovněž při problémech s dýchacími cestami (vyzkoušet ho mohou i astmatici). Zároveň disponuje určitými antioxidačními vlastnostmi, účinkuje při potížích se zažíváním, detoxikaci organismu, vysokém krevním tlaku či stresu a mnoha dalších psychických i fyzických komplikacích.

Co všechno si lze z rostliny připravit?

Kromě inhalace rozmačkaných listů rýmovníku si z nich můžete připravit také čaj, sirup anebo je jednoduše zkusit žvýkat (různé recepty o rýmovníku najdete na stránce). Navíc se ale jedná i o poměrně atypickou kuchyňskou ingredienci, protože rýmovník může nalézt uplatnění v některých receptech. Tak například jej můžete použít do různých salátů a polévek a dochutit s ním lze rovněž paštiky. Hodí se navíc i při přípravě některých druhů masa (např. k hovězímu nebo zvěřině), protože jim dodá poměrně specifickou vůni a chuť. Pěstovat rýmovník proto rozhodně není od věci.

Zajímavé tipy na využití rostliny:

Rýmovníkový sirup (recept) – ideální na dochucení čaje

Sprej do nosu z rýmovníku (recept) – další pomocník proti rýmě a nachlazení

Mast z rýmovníku (recept) – pomocník při rýmě a nachlazení

Zajímavosti o rýmovníku

  • Specifickou stříbrnou barvu listů způsobují chloupky na jejich povrchu. V některých částech světa se přitom díky vzhledu používají k výrobě různých ornamentů.
  • Rostlina dokáže pomoci i po bodnutí hmyzem. A nejen to! Dokonce odpuzuje hmyz, takže ji v domácnosti lze vyzkoušet i proti molům či komárům.
  • Podle některých informací by měl odpuzovat také kočky. Máte-li tedy doma tohoto čtyřnohého mazlíčka, raději se přesvědčte, zda mu nový „přírůstek“ do rodiny nevadí.
  • Pokud se vám v některé místnosti těžce dýchá, rozhodně do ni umístěte rýmovník. Pak by se vám totiž mělo ulevit a dýchat daleko lépe.
  • Rostlina disponuje opravdu specifickou vůní. Tu by šlo popsat jako směs máty, eukalyptu, meduňky a kafru. Umíte si ji představit?
Přidat na Seznam.cz