Rooibos: čaj vyhledávaný pro vysoký obsah antioxidantů a zásadotvornost

Rooibos se v posledních letech stal velmi oblíbeným nápojem západní světa. Nálev z listů čajovce kapského je totiž nejen chutný, ale také zdravý.

Rozšíření čajovce kapského

Čajovec kapský patří na rozdíl od čajovníku čínského do čeledi bobovitých. Tento keř se vyskytuje jen v Západním Kapsku, tedy v jedné z provincií Jihoafrické republiky, a to na území pohoří Cederberg. Nápoj připravovaný z čajovce kapského zvaný rooibos byl dlouho populární právě v JAR, ale v současné době se konzumuje v mnoha zemích světa, a to včetně České republiky.

Kde si Rokos pořídit?

Rooibos patří aktuálně k velmi populárním nápojům, takže si je můžete pořídit na mnoha místech i u nás. Ve své nabídce ho mají jak specializované obchody s čajem, tak obchody se zdravou výživou. Zcela běžně už si ho ale můžete pořídit i v běžné distribuční síti. Pokud jste jej tedy ještě neochutnali, lze to změnit velmi jednoduše.

Druhy rooibosu

Rooibos má červenohnědou barvu, takže se mu říká „červený čaj“. Existuje však i „zelená“ varianta, která při výrobě neprošla oxidací. V současné době si navíc můžete pořídit i různé druhy rooibosu s příchutěmi, které obsahují rozličné další přísady. V nabídce obchodů proto naleznete pomerančový rooibos, rooibos s šesti druhy koření, rooibos – zimní mandle apod.

Zdravotní účinky rooibosu

Rooibos obsahuje účinné látky jako flavonoidy, minerály a fenolické látky. Díky tomu má vysoké antioxidační účinky. Navíc působí zásadotvorně, což je v západní společnosti, ve které převažují zakyselující potraviny, velmi důležité. Hovoří se rovněž o příznivých účincích na psychiku a trávení. Kladem rooibosu je i to, že neobsahuje kofein, čímž se liší od zeleného čaje.

Zajímavosti o rooibosu

  • Rooibos vlastně není čaj, protože to je v pravém smyslu nápoj z čajovníku čínského. Označení „čaj“ se ovšem v širším smyslu používá i pro jiné nálevy, tedy včetně rooibosu.
  • Stejně jako rooibos je proto na tom třeba yerba maté, které lze rovněž považovat za čaj pouze v širším smyslu.
  • Rooibos má lehce nasládlou chuť, proto ho lze pít nejen jako nápoj, ale použít ho můžete i v dalších receptech – např. do smoothie.
  • Pokud chcete rooibos vyzkoušet především pro léčivé účinky, vězte, že při zalití vodou zůstane většina účinných látek v listu. Proto je vhodné používat rozemleté listy.
  • Rooibos nemusíte používat pouze jako horký nápoj, ale také jako ledový čaj. Chuťově ho navíc můžete vyladit plátkem citrónu a medem.
Přidat na Seznam.cz