Yerba maté: jedna z nejzdravějších forem stimulace

Yerba maté je nápoj, který se vyrábí z listů cesmíny paraguayské. Nejenže přitom působí pozitivně na naše zdraví, ale zároveň se jedné o jeden z nejzdravějších stimulantů.

Původ cesmíny paraguayské

Cesmína paraguayská je strom, jehož původní domovinou je Jižní Amerika. Popíjení nálevu z jeho listů zřejmě poprvé prováděli indiáni kmene Guaraní, kteří jej rovněž pěstovali. Právě od nich se tuto schopnost naučili jezuitští misionáři, kteří znalost stimulujícího nápoje šířili dále. V současné době se cesmína paraguayská pěstuje hlavně v Paraguayi, Argentině, Uruguayi a Brazílii, ale člověkem byla rozšířená i mimo jihoamerický kontinent (např. do Afriky, na Havaj či Seychely).

Kde pořídit yerba maté?

Aktuálně si lze yerba maté pořídit na mnoha místech. Ve své nabídce ho nemají pouze obchody se zdravou výživou, ale sehnat jej lze i v běžných prodejnách. Pořídit si ho můžete také v e-shopech jako např. Matemate.cz. Kromě samotných sušených listů cesmíny paraguayské si je možné objednat také pomůcky pro tradiční pití, tzn. kalabasu (nádoba) a bombilu (slámka se sítkem).

Jak si yerba maté připravit?

Jednu lžičku sypaného yerba maté dáte do kalabasy/hrnku a zalijete menším množstvím vlažné vody. Teprve po několika minutách přijde na řadu horká voda. Poté necháte louhovat zhruba tři minuty. Vzhledem k tomu, že je tento nápoj velmi silný, můžete listy cesmíny paraguayské po dopití opět zalít vodou a použít je několikrát. Maximálně ale pětkrát denně. Na chuť yerba maté si každopádně budete možná muset chvíli zvykat, protože má poněkud natrpklou chuť.

Yerba maté jako zdroj energie

Yerba maté obsahuje vitamíny a minerály, saponiny, flavonoidy, chlorofyl nebo antioxidanty. Díky tomu např. pročišťuje organismus, podporuje trávení, ale také potlačuje chuť k jídlu. Má tedy příznivé účinky třeba při shazování tělesných kilogramů. Yerba maté však obsahuje rovněž kofein, přičemž se jedná o jednu z nejzdravějších forem stimulace. Pokud jste tedy unavení, případně se chystáte na nějaký sportovní výkon, udělejte si právě „matéčko“.

Zajímavosti o yerba maté

  • Pokud vám yerba maté nebude chutnat, zkuste si jej dochutit, a to např. medem či citrónem.
  • Yerba maté je někdy označováno za čaj, nicméně nevyrábí se z listů čajovníku, takže se ve skutečnosti o čaj nejedná.
  • Díky léčivým účinkům bývá někdy yerba maté označováno za „nápoj Bohů“.
  • Kalabasy na yerba maté se tradičně vyráběly z vydlabané tykve, modernější varianty se už ale často dělají ze dřeva či keramiky.
  • Yerba maté můžete mlýnkem rozemlít na prášek a následně si z něj připravit sportovní nápoje, která vás před výkonem nabudí.
Přidat na Seznam.cz