Potraviny, které vám zmírní stres. Vyzkoušejte je již dnes!

Zdroj: Shutterstock

Pokud se cítíte ve stresu, je přirozené hledat úlevu. I když je těžké se občasným záchvatům stresu vyhnout, chronický stres může mít vážný vliv na vaše fyzické a emoční zdraví. Ve skutečnosti totiž může stres zvýšit riziko srdečních chorob a depresí.

Zajímavé je, že určitá jídla a nápoje mohou mít vlastnosti, které ve vašem těle stres uvolní, a vy se tak budete cítit mnohem lépe. Pojďme se podívat na potraviny a nápoje, které když zařadíte do svého každodenního jídelníčku, zbavíte se přebytečného stresu.

Potraviny na zmírnění stresu

První potravinou je matcha prášek. Tento zářivý prášek ze zeleného čaje je oblíbený mezi nadšenci zdraví, protože je bohatý na aminokyselinu se silnými vlastnostmi uvolňujícími stres. Studie na lidech i zvířatech ukazují, že matcha může skutečně stres snížit.

Jíst sacharidy bohaté na živiny, jako jsou sladké brambory, vám může pomoci snížit hladinu stresu. Sladké brambory jsou plné živin, jako jsou vitamin C a draslík, které jsou také důležité při potížích se stresem.

Další potravinou při boji se stresem může být kimči. Tato potravina je nabitá prospěšnými bakteriemi zvanými probiotika a má vysoký obsah vitaminů, minerálů a antioxidantů. Potraviny a doplňky bohaté na probiotika mají příznivé účinky na duševní zdraví.

Stresující období? Zařaďte na svůj jídelníček artyčoky. Ty jsou velkým zdrojem vlákniny a jsou stejně jako kimči bohaté na probiotika, která krmí přátelské bakterie ve vašich střevech. Jsou bohaté na draslík, hořčík, vitamin C a K.

Potraviny, o jejichž účincích jste neměli ani tušení

Vejce jsou často označována jako multivitaminy přírody kvůli jejich působivému nutričnímu profilu. Celá vejce jsou plná vitaminů, minerálů, aminokyselin a antioxidantů potřebných pro zdravou reakci na stres.

Máte rádi bylinky? Jásejte! Taková petržel je bylina plná antioxidantů, které také chrání před nepříjemným stresem. Antioxidanty mohou rovněž pomoci snížit zánět, který je často vysoký u pacientů s chronickým stresem.

Slunečnicová semínka jsou bohatým zdrojem vitaminu E. Tento vitamin rozpustný v tucích působí jako silný antioxidant a je nezbytný pro duševní zdraví. Nízký příjem této živiny je spojen se změnou nálady a depresemi.

Jako poslední potravinu zkuste na svůj jídelníček zařadit borůvky. Ty jsou spojeny s řadou zdravotních výhod, včetně zlepšení nálady. Tato fialová dobrota má silné protizánětlivé účinky. Pomoci mohou také při zánětech spojených se stresem.

Zkuste některé z těchto potravin a nápojů zapojit do svého jídelníčku, čímž předejdete zbytečnému stresu.

Autor: Pavel Světlý

Přidat na Seznam.cz